Hlasisté

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hlasisté, slovensky Hlasisti, byli příslušníci národně uvědomělé slovenské inteligence, seskupené okolo časopisu Hlas (vycházel v letech 18981904) a po jeho zániku také okolo časopisů Slovenský týždenník, Slovenský obzor, Slovenský denník a jiných. Hlasisté vyžadovali mravní obrodu slovenské společnosti, aktivizaci politického, hospodářského a kulturního života, občanského práva a svobody, demokratické reformy a správy, soudnictví a veřejného života v Uhersku, československou spolupráci, vystoupili s kritikou politické linie a ideologie Slovenské národní strany.

Ideovým vůdcem Hlasistů byl Tomáš Garrigue Masaryk. Hlavními představiteli na Slovensku byli Vavro Šrobár a Pavel Blaho.

Hlasisté propagovali zřízení samostatného Československa. Byli odpůrci zastánců federalizace Uher a tím i odpůrci začlenění Slovenska do případné uherské federace.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hlasisti na slovenské Wikipedii.

  1. LUKÁŠ, Roman. Rozdělení Československa : dvacet let poté : dějiny vzájemných vztahů Čechů a Slováků od vzniku společného státu až po jeho rozdělení pohledem obyvatel příhraničních oblastí. 1. vyd. Praha: [s.n.] ISBN 978-80-204-2864-6, ISBN 80-204-2864-X. OCLC 842875192 S. 27,28.