Historické město Sukhothaj a přilehlá historická města

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Historické město Sukhothaj a přilehlá historická města
Světové dědictví UNESCO
Sukhothaj
Sukhothaj
Smluvní stát ThajskoThajsko Thajsko
Thailand location map.svg
Sukhothaj
Kamphaeng Phet
Si Satchanalaj
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, iii
Odkaz 574 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1991 (15. zasedání)

Historické město Sukhothaj a přilehlá historická města je název jedné z thajských památek světového kulturního dědictví UNESCO. Sestává ze tří historických parků – Sukhothaj, Kamphaeng Phet a Si Satchanalaj. Nachází se v nich pozůstatky nejdůležitějších měst Sukhothajského království, jehož zlaté období bylo 13. a 14. století a je považováno za první historické thajské království.

Ve všech třech archeoparcích jsou dohledatelné důkazy o společném jazyku, písmu, správním a právním systému a další rysy, které nepochybě potvrzují, že všechny náležely k jedinému politickému subjektu – Sukhothajskému království. Všechna tři města se také chlubila řadou architektických a sochařských památek, která představují počátek thajské architektury a umění známého jako „sukhotajský styl“.

Popis[editovat | editovat zdroj]

  • Sukhothaj se nachází v blízkosti moderního města Sukhothaj ve stejnojmenné provincii. Opevnění města má obdélníkový půdorys o rozměrech 2 km na 1,6 km. Původně bylo Sukhothaj základnou Kmérské říše, proti které se Thajci postavili v polovině 13. století.
  • Si Satchanalaj bylo druhým nejdůležitějším městem království. Známé bylo pro svoji keramika, která se odtud exportovala do celého regionu jihovýchodní Asie.
  • Kamphaeng Phet byl především vojenskou základnou ochraňující okolní obchodní stezky.

Související hesla[editovat | editovat zdroj]