Hilary Koprowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hilary Koprowski
Hilary Koprowski 2007
Hilary Koprowski 2007
Narození5. prosince 1916
Varšava
Úmrtí11. dubna 2013 (ve věku 96 let)
Filadelfie. USAUSA USA
Příčina úmrtízápal plic
Povolánívirolog, imunolog a lékař
Alma materLékařská fakulta Varšavské univerzity
Hudební univerzita Fryderyka Chopina
Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Témataimunologie
Oceněnídůstojník Řádu znovuzrozeného Polska (1994)
velkodůstojník Řádu znovuzrozeného Polska (1998)
Andrzej Drawicz Award (2005)
velkokříž Řádu znovuzrozeného Polska (2007)
Řád bílé orlice (2018)
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Irena Koprowska
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hilary Koprowski (5. prosince 1916 Varšava11. dubna 2013 Filadelfie) byl polský lékař, virolog a imunolog, od roku 1944 aktivní ve Spojených státech; člen Polské akademie věd, profesor na univerzitě Thomase Jeffersona ve Filadelfii. Hilary Koprowski je tvůrce světově první vakcíny proti dětské obrně, příčiny nemoci Heine-Mediny. Od července 1938 manžel Ireny Koprowské, cytoložky a lékařky, se kterou měl dva syny Clauda a Christophera.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny s židovskými kořeny. Vyrůstal ve Varšavě, kde vystudoval střední školu a později studoval medicínu na Varšavské univerzitě. Studoval také na hudební konzervatoři ve Varšavě. V roce 1939, po německé invazi do Polska, Koprowski a jeho manželka z Polska uprchli, s pomocí rodinné firmy v Manchesteru, do Anglie. Koprowski poté odešel do Říma, kde strávil rok studiem hry na klavír na konzervatoři Santa Cecilia, zatímco jeho manżelka Irena odešla do Francie, kde porodila jejich první dítě, Clauda Koprowskiho, a pracovala jako lékařka v psychiatrické léčebně.

Vzhledem k invazi do Francie v roce 1940 Irena i s dítětem utekli z Francie přes Španělsko a Portugalsko do Brazílie. Tam nakonec odjel i Koprowski, který v Rio de Janeiru začal pracovat pro Rockefellerovu nadaci. Od roku 1944 celá rodina žila v USA.

V průběhu výzkumu viru dětské obrny, po mnoha pokusech, našel Koprowski zvíře, které ve volné přírodě není napadeno, a ze kterého pochází oslabený virus (byla to krysa). Koprowski odebíral z infikovaných krys části mozku a dával následně injekce s oslabeným virem dalším krysám. Poté, co několik takových případů léčby bylo úspěšných, vytvořil vakcínu i pro člověka.

Poprvé byla Koprowského vakcína u lidí použita 27. února 1950, první hromadné očkování začalo v roce 1958 v Kongu. Díky pohodlné, ústní formě podání, bylo během pouhých šesti týdnů očkováno více než 250 000 dětí a batolat. Na podzim roku 1959 z iniciativy tehdejšího ředitele Národního ústavu hygieny ve Varšavě, profesora Felikse Przesmyckého, začalo masové očkování i v Koprowského rodném Polsku. Roku 1951 totiž v Polsku došlo k epidemii dětské obrny. Ročně zpočátku onemovnělo 2-3 tisíce dětí, v roce 1958 již 6 tisíc.

Koprowski díky svému vlivu získal od farmaceutické společnosti Wyeth devět milionů dávek k volnému užití. Byly použity v průběhu osmi měsíců. Účinek byl okamžitý, počet případů dramaticky poklesl. Zatímco v roce 1959 bylo ještě více než tisíc případů, v roce 1963 jen třicet nových případů. Počet úmrtí klesl ze stovek ročně na dvě úmrtí.

Hilary Koprowski publikoval více než 850 vědeckých článků a mnoho let řídil Wistarův institut ve Filadelfii. Navzdory stáří až do smrti byl ředitelem Ústavu rozšířené biotechnologie a molekulární medicíny a centra neurovirusologii na Universitě Thomase Jeffersona ve Filadelfii. Založil nadaci Koprowskich, navrženou tak, aby v první řadě podpořil rozvoj vědy v Polsku a vědeckou polsko-americkou spolupráci.

Koprowski byl také autorem hudebních skladeb.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Roger Vaughan, Listen to the Music: The Life of Hilary Koprowski, Berlin, Springer, 2000; ISBN 0-387-98849-1
  • David Oshinsky, Polio: An American Story, Oxford University Press, 2005; ISBN 0-19-515294-8

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]