Higanbana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Higanbana

Lycoris radiata, Higanbana, nebo také pavoučí lilie (z anglického spider lily) patří do čeledi amarylkovitých z řádu liliotvarých rostlin. Je původem z Číny, ale je velmi zdomácnělá také v Japonsku, kde dostala jméno Higanbana.

Jména[editovat | editovat zdroj]

Higanbana má spoustu názvů, z nichž o některé se dělí se svými příbuznými z čeledi. v Americe se jí říká nejčastěji Spider Lily(tedy pavoučí lilie)díky jejím dlouhým pestíkům, které spolu s květem působí jakou pavouk, květina má také jedovatou cibulku a působí tak jako nádherný nebezpečný pavouk. Potom je tu doslovný překlad Equinox flower, tedy rovnodenní květina, neboť Higanbana kvete v době podzimní rovnodennosti.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kromě Číny a Japonska se květina ještě v hojném počtu nachází také v Koreji. V dnešní době jí nalezneme i v jihovýchodních Spojených státech a v některých jiných státech Asie. Rostlina se rozmnožuje pouze cibulkami, je však téměř jako plevel a vyroste všude. Kvůli jedovatosti jejích cibulek byla vysazována u polí, aby chránila úodu před myšmi a jinými škůdci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]