Hierarchická organizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hierarchická organizace, jednoduše také organizování podniku je způsob uspořádání podniku. Vymezuje vzájemné vztahy lidí a prostředků při plnění určitých cílů. Je založena na vytváření formálních organizačních struktur – mechanismu, který koordinuje a řídí aktivity členů v podniku. Ty umožňují co nejefektivnější fungování podniku. Určují vztahy nadřízený – podřízený, odpovědnost, postup při plnění jednotlivých úkolů atd.

Typy struktur hierarchie[editovat | editovat zdroj]

Funkcionální[editovat | editovat zdroj]

Příklad takové struktury v hotelovém managementu.

Pracovníci jsou rozdělováni do skupin dle podobnosti úkolů, dovedností a aktivit. Významným činitelem je zde specializace a dělba práce. Znalosti pracovníků jsou orientovány do hloubky. Kariéra je dána odborným zaměřením. V rámci jedné organizace je postup jednodušší než při přestupu ke konkurenci. Jako příklad takové struktury může sloužit hotelový management.

Divizionální/Divizní[editovat | editovat zdroj]

Obecná struktura podniku či organizace rozdělené na divize.

Tato struktura vzniká dělením relativně samostatných divizí (provozoven, dílen, středisek atd.), a to z důvodu odlišnost a zkušenosti zaměstnanců v této struktuře jsou obecné – prac. pracují v jednotlivých divizích, kde se nemohou specializovat do hloubky, je pro ně tedy nutné mít široký okruh vědomostí.

Maticová[editovat | editovat zdroj]

Obecná struktura podniku či organizace, řízené dle maticové struktury.

Maticová struktura (anglicky Matrix structure) spojuje prvky obou předchozích struktur. Zatímco u nich má zaměstnanec vždy pouze jednoho nadřízeného, u této struktury mají dva (kromě středních manažerů, kteří jsou přímo podřízeni generálnímu řediteli). Jeden je obvykle zaměřen odborně a druhý z důvodů uvedených v divizionální struktuře. Zdvojená autorita má však svoje výhody, jako je např. vysoká motivace pracovníků a jejich rozvoj, tak i nevýhody – možný mocenský boj a rozpory mezi vedoucími.