Heterofobie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Heterofobie je termín označující v některých diskurzech iracionální strach, averzi nebo diskriminaci heterosexuálů. Heterofobní je přídavné jméno označující vlastnosti heterofoba, jedince stiženého heterofobií.

Někteří autoři[1][2] tento termín užívají k vyjádření přesvědčení, že každé rozšíření práv LGBT lidí neodmyslitelně vytváří diskriminaci heterosexuálů.

Jiní autoři termín používají ve smyslu zvnitřnělých obav leseb a gayů z reakcí heterosexuálního okolí na jejich coming out.[3]

Další autoři používají termín heterofobie ve zcela jiném významu, a to obecněji jako „strach z jinakosti“ (z řeckého heteros = jiný). Robert B. Pynsent[4] nebo Zygmunt Bauman[5][6] více či méně slučují heterofobii s xenofobií, případně s rasismem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heterophobia na anglické Wikipedii.

  1. Kinsey, Sex and Fraud: The Indoctrination of a People. An Investigation Into the Human Sexuality Research of Alfred C. Kinsey, Wardell B. Pomeroy, Clyde E. Martin, and Paul H. Gebhard by Judith A. Reisman and Edward W. Eichel
  2. The Complete Dictionary of Sexuality by Robert T. Francoeur
  3. Slavomír Goga: O zákonu, heterofobii a buzním strachu[nedostupný zdroj]
  4. PYNSENT, Robert B. Obchod a smyslnost: České spisovatelky a židé okolo přelomu století. In: Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity. Brno: FF MU, 1996. Dostupné online. S. 23–39. (česky)
  5. Bauman, Zygmunt: Myslet sociologicky (výpisky)
  6. Archivovaná kopie. www.vakobobri.cz [online]. [cit. 2010-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-11. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]