Hetalie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hetalie
ヘタリア Axis Powers
(Hetaria Axis Powers)
Žánr komedie
Cílová skupina seinen
Manga
Hetalie – mocnosti Osy
Autor Himaruja Hidekaz
Nakladatel Gentóša
Zahraniční
nakladatel
Česko Zoner Press
V časopise Birz Extra
Vydáváno 2006 2013
Počet svazků 6
Anime a manga

Hetalie (japonsky ヘタリア Axis Powers, Hetaria Axis Powers) je japonská komediální manga od autora Himaruji Hidekaze, vyprávějící o personifikovaných státech, mikronárodech a regionech, jako je například Hongkong. Státy mají lidskou podobu: od hlučného malého chlapce přes tichou dívku jako vystřiženou z hororu až po zádumčivého silného Afričana. Jejich chování je obvykle založené na chování průměrných občanů státu, jež ztělesňují. Lidské bytosti nejsou, ale jelikož tak vypadají, vymysleli si lidská jména, která bývají nejvíce častá jména ve státu, jež reprezentují, nebo se jmenují po někom významném v jejich historii či mytologii. Když stát, který někdo ztělesňuje, padne, dotyčný se stane smrtelníkem a pomalu umírá na stáří a na důsledky zranění, které nebývaly smrtelné. Vystupují tu i skutečné historické postavy jako Napoleon Bonaparte, Jana z Arku, Marie Terezie, Vladislav Jagellonský nebo císař Nero. Jelikož je autor Japonec, Spojenci jsou tu ti „zlí“. Ale i přes to, že historie je „napsána krví“, tady byla pojata většinou humorně. Název ,Hetalie’ je spojením slov hetare (ヘタレ, japonské slovo znamenající „nemožný” či „patetický”) a „Italia" (イタリア Itaria, japonsky „Itálie").

Celý příběh začíná v období začátku první světové války. Německo, vybavený puškou a klackem, se obezřetně plíží neznámým okolím, o kterém ví, že patří obávanému vnukovi Římské říše, Itálii. Jakmile však narazí na vystrašeného Itala, který se skrýval v bedně od rajčat a prohlašoval, že je „rajčatová víla“, věděl, že věci nebudou takové, jaké se zdály být. A v tom se rozhodně nemýlil, ale ani ve snu ho nemohlo napadnout, co se svým novým ztřeštěným kamarádem zažije. Rozhodně ho nemohla napadnout druhá světová válka.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Německo, lidským jménem Ludwig Beilschmidt, by se dal popsat jako mladší, avšak všestranně vyspělější bratr Pruska. Jeho bledě modré oči, svalnaté tělo a krátké blonďaté vlasy, obvykle sčesané dozadu, naznačují, že je árijské rasy. Jeho velmi vážná povaha a minulost od něj odpuzuje mnoho lidí, to se však netýká Japonska a Itálie. Jediný, koho se bojí, je Rusko. Jeho koníčkem je venčení jeho mnoha psů.

Severní Itálie (Veneziano), lidským jménem Feliciano Vargas, reprezentuje horní polovinu Apeninského poloostrova, zatímco jeho bratr Romano tu dolní. Vzhledově jsou si bratři velmi podobní; mají hnědé vlasy s dlouhou kudrlinou vyčnívající ven, tmavé oči a ani jeden není zrovna vysoký. Povahově jsou však odlišní jako černá a bílá. Feliciano je vždy veselý a přátelský, což z něj nedělá válečníka, jak od něj jeho děd Řím očekával. Nedbá na svůj zevnějšek, klidně by chodil i nahý. Má spoustu přátel, ale bojí se Anglie a Ruska.

Japonsko, lidským jménem Kiku Honda, se obvykle chová jako tichý a zdvořilý introvert, to však nezabránilo jeho přátelství s Amerikou. Vypadá jako průměrný japonský stereotyp: nižší postava, krátké černé vlasy ostříhané „podle hrnce“ a obvykle nosí kimono. Momentálně nemá žádné nepřátele, drží si však chladný odstup od Ruska a svého bratra Koreje. Jeho činy v druhé světové válce jsou jeho bolavé místo. Velmi si zakládá na svých starých zvycích.

Prusko, dříve též známý jako „Řád německých rytířů“, je v současnosti jen člověk jménem Gilbert Beilschmidt. Gilbert je nezodpovědný starší bratr Německa, který miluje rvačky a pivo. Vypadá jako každý jiný albín: červené oči, krátké bílé vlasy a mírně pohublé tělo. Všude ho doprovází jeho malý přítel z řad ptactva Gilbird. Mezi jeho koníčky patří provokování veškerého okolí, hraní na flétnu (jedna z mála dobrých věcí, které ho naučil Fridrich II) a házení kamenů po Rakousku.

Amerika, lidským jménem Alfred F Jones, se rád nazývá hrdinou, ačkoliv zbytek světa si myslí opak. Nosí hranaté brýle, které zvýrazňují jeho modré oči a světlé vlasy mu padají do čela. Vždy nosí svou leteckou bundu. Jeho permanentně veselá, hlučná a mírně panovačná povaha je některým státům proti srsti. Svou skrytou nenávist k Rusku skrývá pod trpkým úsměvem. Jako správný Američan miluje fastfood. Má všestranné koníčky, od sledování hororových filmů (i když se bojí dívat se sám), přes zúčastňovaní se protestů proti komunismu na nádraží až po vykopávání fosílií.

Anglie, lidským jménem Arthur Kirkland, je v komiksu popsán jako „bývalý pirát, dnes už jen gentleman s nabroušeným jazykem“. Díky jeho nevraživosti moc přátel nemá, ale o žádné nestojí. Za svůj dlouhý život zažil již mnoho nenaplněných očekávání, prvním místem na stupínku zklamání se u něj však může chlubit Amerika. Vzhledově vás na první pohled zaujme jeho husté obočí, zelené oči a krátké, zacuchané špinavě blonďaté vlasy. Je dobrý válečník a stratég, vařečku bych mu však nesvěřovala. Příliš si nerozumí se Španělskem, oba ještě pamatují Armadu. Jako každý Angličan miluje čaj.

Francie, lidským jménem Francis Bonnefoy, představuje zemi lásky. Vyhýbá se smrtelníkům, protože jediná smrtelnice, kterou kdy miloval, zemřela v plamenech. Vzhledově je jistě jeden z nejelegantnějších charakterů v komiksu. Světlé, dlouhé vlnité vlasy si obvykle spíná do ohonu mašlí a jeho levandulově modré oči vyzařují jakýsi smutek. Nosí hezké módní oblečení nebo pobíhá po okolí nahý. Svým veselým, bezstarostným chováním zakrývá svůj žal. Za nejlepšího přítele i nejhoršího nepřítele pokládá Anglii a jako jeden z mála se nebojí Ruska.

Rusko, lidským jménem Ivan Braginsky, je hrozivý chlap s velkým srdcem a problematickou minulostí. Jeho děsivá aura, úsměv, minulost a fakt, že s sebou v kabátě nosí zbraně, od něj ostatní státy odstrašuje. Všechny z nich (kromě Ameriky) však pokládá za své přátele. Je velmi vysoký, má veliký nos, tmavé oči sálající dětskou naivností a krátké kudrnaté vlasy šedé barvy. Vždy nosí šálu maskující jizvy na jeho krku, kabát dlouhý až po lýtka a těžké boty do sněhu. Jelikož tento úbor je schopen nosit i v létě, mnozí si myslí, že je podivín. Miluje vodku a slunečnice a má strach ze své sestry Běloruska.

Čína, lidským jménem Yao Wang, žije již 5000 let. Za tu dobu viděl již mnoho hrozných věcí, které zapříčinily jeho pesimistickou, frustrovanou a sarkastickou povahu. Radost nachází v jídle a roztomilých věcech. Jako průměrný Asiat má tmavé, šikmé oči a delší černé vlasy, vždy stažené do ohonu. Výjimečným ho dělá fakt, že na zádech s sebou vždy táhne koš s živou pandou a kamarádí se s drakem. Je fanoušek Hello Kitty, ale to si raději nechte pro sebe. Není jednoduché ho rozzlobit, pokud se vám to ale podaří, měli byste spát s otevřenýma očima. Přátelí se s Ruskem a nebojí se nikoho a ničeho.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jeden z charakterů, Severní Korea, měl být původně též součástí příběhu – Hidekaz (autor) byl však pod výhrůžkami smrtí donucen ho odstranit.

Princ Paul, vládce nepříliš známého knížectví Wy, nakreslil portrét Hidekaze Himaruyi jako důkaz vděku za zviditelnění jeho knížectví.

Název komiksu vychází ze dvou slov: 'Hetare' a 'Italia'. Hetare znamená z japonštiny ztřeštěný/pošetilý.