Hesburger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hesburger
Logo
Logo
16-08-30-Hesburger Riga Latvia-RR2 3694.jpg
Základní údaje
Právní forma osakeyhtiö
Datum založení 1980
Adresa sídla Turku, Finsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti gastronomie
Produkty rychlé občerstvení
Provozní zisk 150 mil. €
Zaměstnanci 4 000 (2007)
Identifikátory
Oficiální web www.hesburger.fi
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Restaurace Hesburger v Riga
Hesburger od společnosti Hesburger

Hesburger je řetězec restaurací s rychlým občerstvením se sídlem ve finském Turku. Logu společnosti dominuje velké červené písmeno H.

Historie řetězce sahá do roku 1966, kdy si Heikki Salmela (* 1946) v Naantali otevřel kiosek s rychlým občerstvením. První Hesburger byl jím otevřen roku 1980 v Turku a stal se tak první částí prvního řetězce restaurací s rychlým občerstvením ve Finsku. Řetězec 80. letech rychle rostl. Salmela v roce 1988 řetězec a několik hotelů prodal za téměř 200 milionů finských marek. Za tři roky jej v době recese koupil zpět za 25 milionů.

Na jaře 2006 Hesburger provozoval 281 restaurací ve Finsku, v 37 Estonsku, 3 v Německu, 43 v Lotyššsku, 44 v Litvě a 3 na Ukrajině. Jednu restaurace byla založena i v Sýrii, ale ta nebyla úspěšná. Ve Finsku je největším řetězcem restaurací s rychlým občerstvením. Jejím největším konkurentem je McDonald's. Firma též rozvíjí i jiné aktivity, kromě hotelů i služby pro motoristy, telekomunikační služby a výrobu potravin. Restaurace Hesburger nabízejí zákazníkům WiFi připojení. Hesburger se nadále snaží o proniknutí na trhy na blízkém východě, prostřednictvím smluv s místními firmami.

Název firmy je složenina z částí dvou různých slov. První polovina Hes pochází z domácké verze křestního jména zakladatele Heikkiho Salmely. Druhou část, burger tvoří zkrácenina slova hamburger.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hesburger na finské Wikipedii a Hesburger na anglické Wikipedii.