Hermann Heinrich Gossen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hermann Heinrich Gossen
Госсен, Герман Генрих.png
Narození 7. září 1810
Düren
Úmrtí 13. února 1858 (ve věku 47 let)
Kolín nad Rýnem
Alma mater Univerzita v Bonnu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hermann Heinrich Gossen (7. září 1810 Düren13. února 1858 Kolín nad Rýnem) byl německý ekonom a revoluční myslitel. Byl významným předchůdcem marginalismu.

Narodil se v Dürenu, který byl v té době okupován Francouzi. Rodiče se v roce 1824 přestěhovali do Muffendorfu poblíž Bonnu . Po studiích v Bonnu pracoval Gossen jako pruský státní úředník. V roce 1847 odešel na odpočinek. Od té doby žil až do konce svého života v Kolíně nad Rýnem.

V knize Entwickelung der Gesetze des menschlichen Verkehrs (1854) definoval dva tzv. Gossenovy zákony. Prvním z nich je zákon klesající mezní užitečnosti, který tvrdí, že každá další přidaná jednotka přidá menší užitek. Po plném nasycení se slast mění ve strast. V zákoně racionálního hospodaření definuje maximální uspokojení jako takovou kombinaci komodit, kdy poslední přidané jednotky spotřebních produktů vytvoří stejné užitky. Kniha byla průkopnickou v tom, že uvedla do ekonomie matematickou úvahu. Pravděpodobně kvůli složitosti a silné matematizaci svých teorií ovšem Gossen nenašel žádné následovníky a byl dlouho zapomenutý.

Po roce 1870, přišli téměř současně Carl Menger a William Stanley Jevons s vlastními teoriemi mezního užitku. Zatímco se hádali o prvenství, jejich kolegové k překvapení obou zjistili, objevitelem zákonitosti je ve skutečnosti zapomenutý Gossen.

Vzhledem k tomu, že Gossenovy práce byly doceněny teprve desetiletí po jeho smrti, existuje dodnes velmi málo informací o jeho životě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • H. H. Gossen, Die Entwicklung der Gesetze des menschlichen Verkehrs und der daraus fließenden Regeln für menschliches Handeln (1854). V anglickém překladu The Laws of Human Relations and the Rules of Human Action Derived Therefrom Cambridge (MA): MIT Press 1983, ISBN 0262070901.

Související články[editovat | editovat zdroj]