Hermann Bahr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hermann Bahr v únoru 1891

Hermann Bahr (19. července 1863, Linec15. ledna 1934 Mnichov) byl rakouský spisovatel, novinář, dramatik, divadelní a literární kritik.

Narodil se v rodině právníka a poslance Aloise Bahra. Navštěvoval akademické gymnázium v Linci a benediktinskou školu v Salcburku. Po přestěhování do Vídně studoval klasickou filologii, filosofii, právo a ekonomiku. Ve Vídni vytvořil skupinu Mladá Vídeň, jejímiž členy byli mladí básníci a spisovatelé. Skupina využívala k šíření svých děl a názorů Bahrův týdeník Die Zeit (vycházel od roku 1894 do roku 1904).

V letech 19067 byl režisérem v Deutsches Theater v Berlíně. V roce 1918 působil krátce jako dramaturg v Burgtheater ve Vídni. V období 19071932 přispíval do různých německých novin a časopisů svými literárními kritikami a články o umění, mj. do Berliner Tageblatt, Frankfurter Zeitung, aj.

Během života napsal téměř 40 divadelních her a řadu románů a publikací.

Byl dvakrát ženatý, s první manželkou Rosou Joklovou se rozvedl v roce 1909, druhou manželkou byla wagnerovská pěvkyně Anna Mildenburgová[1]. Od roku 1912 žil v Salcburku. V roce 1922 se s manželkou přestěhovali do Mnichova, kde strávil závěr života. Je pochován v rakouském Salzburku.

Citát

Přítel nás Čechů i přítel můj...Tak náhle a prudce oblíbil si i mne. Přijel z jara roku 1906 náhodou do Prahy, kde vlastně dotud nikdy nebyl a kde měl teď schůzku s Maxem Reinhardtem; zapadl večer do Národního divadla na představení Julia Caesara, jejž jsem právě s velikou okázalostí vypravil, a svým zájmem a svými sympatiemi hned se do mne i do našeho divadla zahryzl. Psal o svých pražských dojmech, horoval o nás, kam jen přišel...
— Jaroslav Kvapil [2]

Výběr z díla

Literatura

Divadelní hry

Na jevištích předních českých divadel se v minulosti opakovaně objevovaly jeho divadelní hry, např.:

Odkazy

Reference

  1. Jaroslav Kvapil: O čem vím, Orbis, Praha, 1932, str. 552
  2. Jaroslav Kvapil: O čem vím, Orbis, Praha, 1932, str. 550 –551

Literatura

Externí odkazy