Herbert Brenon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Herbert Brenon
Herbert Brenon (1916)
Herbert Brenon (1916)
Narození13. ledna 1880
Dublin
Úmrtí21. června 1958 (ve věku 78 let)
Los Angeles
Místo pohřbeníWoodlawn Cemetery
Alma materSt Paul's School
Králova kolej v Londýně
Povoláníherec, filmový režisér, scenárista, spisovatel, filmový herec a filmový producent
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexander Herbert Reginald St. John Brenon (13. ledna 1880, Kingstown21. června 1958, Los Angeles) byl irský filmový režisér, herec a scenárista němé éry filmu. Brenon patřil mezi rané filmaře, kteří ovládali a vykonávali prakticky všechny kreativní a technické činnosti při tvorbě svých snímků. Mezi jeho nejoceňovanější filmy patří Neptunova dcera (1914), Peter Pan (1925), Polibek pro Popelku (1925) a původní filmová verze Beau Geste (1926). Jako režisér byl znám svou značnou autoritativností.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1882 se rodina přestěhovala z Irska do Londýna, kde Herbert získal vzdělání na King's College London. V roce 1896, ve věku 16 let, emigroval do Spojených států a v roce 1918 se stal americkým občanem. Ve věku 29 let se dostal k psaní scénářů a střihu filmů pro Independent Moving Pictures Company (pozdější Universal Studios). V roce 1911 režíroval svůj první film, All For Her (1912). Hrál též v mnoha filmech, které zde režíroval. Brenon vzal svou produkční jednotku do Evropy v roce 1913 a natočil řadu filmů v Anglii, Francii a Německu. Nejoceňovanější z nich byla jeho adaptace románu Waltera Scotta Ivanhoe, který byl natočen na zámku Chepstow. Brenonovým posledním filmem pro IMP byla jeho Neptunova dcera z roku 1914, která z Annette Kellermanové udělala jednu z prvních celebrit němého filmu.

Brenon opustil Independent Moving Pictures Company v roce 1914, aby vytvořil svou vlastní produkční společnost Tiffany Film Corporation, která však přežila jen krátce. V letech 1915-1916 pak pracoval v produkční společnosti Williama Foxe. Brenon pro Foxe natáčel na Jamajce film A Daughter of the Gods. Překročil však značně rozpočet, což Foxe rozčílilo. Sám sestříhal Brenonův materiál a nedal Brenona ani do titulků. Brenon opustil organizaci Fox poté, co u soudu neuhájil svůj názor, že Fox nemá právo manipulovat s jeho obrazovým materiálem.

Poté odešel do společnosti Paramount. Zde natočil Petera Pana (1924), v hlavní roli s Betty Bronsonovou, a Polibek pro Popelku (1925). Brenonovým nejúspěšnějším komerčním počinem v Paramountu byl Beau Geste (1926) s hercem Ronaldem Colmanem. Brenon byl za režii snímku nominován na Oscara v roce 1927. Brenonova filmová kariéra ve Spojených státech skončila s příchodem zvukového filmu. V polovině 30. let se přestěhoval zpět do Anglie, kde se mu vedlo o něco lépe. Svůj poslední film The Flying Squad dokončil v roce 1940. Zemřel ovšem v USA, v Los Angeles. Pohřben byl v New Yorku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Herbert Brenon na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]