Heorhij Narbut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heorhij Narbut
Narbut2.jpg
Narození 25. únorajul. / 9. března 1886greg.
Narbutivka
Úmrtí 23. května 1920 (ve věku 34 let)
Kyjev
Příčina úmrtí skvrnitý tyfus
Místo pohřbení Bajkovův hřbitov
Národnost Ukrajinci
Alma mater Petrohradská státní univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heorhij (Jurij) Ivanovyč Narbut (9. března 1886, Narbutivka, Ruské impérium23. května 1920, Kyjev, Ukrajinská SSR) byl ukrajinský malíř a grafik.

Narodil se na samotě Narbutivka u Hluchova (nyní Sumská oblast). Zpočátku samouk, po úspěchu na jedné regionální výstavě přejíždí do Petěrburku. Zde žil v létech 19061917; učil se u ruských malířů I. Bilina a M. Dobružinského. V roce 1909 absolvoval studijní pobyt v Mnichově. Po návratu do Petěrburku stál se členem uměleckého spolku „Svět umění“ („Mir isskustva“). Do roku 1917 pracoval nad ilustracemi knih (pohádky H. Ch. Andersena, bajky I. Krylova, „Erby hetmanů Malorusi“, aj.). Každé léto navštěvoval ukrajinský Hluchiv.

V březnu 1917 se Narbut přestěhoval do Kyjeva, kde se podílel na založení Ukrajinské akademie umění. Byl zde profesorem grafiky, později rektorem. V tomto období splnil zakázku na cyklus státních tiskovin: navrhl bankovky, poštovní známky, gramoty a jiné tiskoviny Ukrajinské národní republiky. Spolupracoval s řadou časopisů (Naše mynule, Zori, Sonce Truda, Mystectvo, aj.). Vychoval generací svých nástupců, mezi něž patří např. Anton Sereda a Pavlo Kovžun.

Zemřel po krátké a nečekané nemoci v Kyjevě roku 1920. Je pohřbený na kyjevském Bajkovém hřbitově.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Нарбут Георгій Іванович na ukrajinské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]