Henry Swift (fotograf)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henry Swift
Narození 1891
Berkeley
Úmrtí 1962 (ve věku 70–71 let)
Berkeley
Povolání fotograf
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Henry Swift (1891 Berkeley, Kalifornie1962 Berkeley, Kalifornie) byl americký fotograf a člen umělecké skupiny f/64.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Na počátku dvacátých let se náhodou potkal s fotografem Edwardem Westonem v Carmel-by-the-Sea v Kalifornii a začal fotografovat jako koníček. Vydělával si na živobytí jako makléř a v této kariéře pokračoval celý život. V roce 1932 se stal zakládajícím členem skupiny f/64 spolu s Westonem, Anselem Adamsem, Imogenem Cunninghamovou a několika dalšími. Ve stejném roce později vystavil devět tisků (stejný počet jako Weston) na pilotní výstavě skupiny f/64 v muzeu MH de Young Memorial v San Franciscu.[1] Během členství ve skupině mohl sbírat mnoho dalších fotografií fotografů díky výdělkům makléře. Cunningham si vzpomíná, že Swift koupil všechny tisky z první výstavy, což, pokud by zaplatil uvedenou cenu za každou fotografii, by ho stálo celkem 845 dolarů za 80 tisků.[2]

Poté, co se v roce 1935 skupina f/64 rozpustila, se Swiftův zájem o fotografii zmenšil. Není známo, jestli znovu vystavoval. Když v roce 1962 zemřel, jeho vdova Florence Swift shromáždila jeho sbírku fotografií od členů skupiny f/64 a hledala další dary od některých původních členů skupiny a celou sbírku darovala San Francisco Museum of Modern Art.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henry Swift (photographer) na anglické Wikipedii.

  1. Therese Thau Heyman. Seeing Straight: The f.64 Refolution in Photography. [s.l.]: Oakland Museum, 1992. S. 154. (anglicky) 
  2. Margery Mann. Imogen! Imogen Cunningham Photographs 1910-1973. [s.l.]: Seattle: University of Washington Press, 1974. S. 14. (anglicky)