Henry Royce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henry Royce
Henry Royce.jpg
Narození27. března 1863
Huntingdonshire
Úmrtí22. dubna 1933 (ve věku 70 let)
West Wittering
Místo pohřbeníCambridgeshire
Povolánípodnikatel, vynálezce, car designer a inženýr
Oceněnídůstojník Řádu britského impéria
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
socha Henryho Royce v Moor Lane HQ, Derby

Sir Frederick Henry Royce (27. března, 186322. dubna, 1933) byl britský průkopník automobilismu a spolu s Charlesem Rollsem zakladatelem automobilky Rolls-Royce.

Henry Royce se narodil v Alwaltonu, v Huntingdonshire, blízko Peterboroughu, jako nejmladší syn z pěti dětí Jamese a Mary Royceových. Rodina provozovala od anglikánské církve pronajatý obilný mlýn, ale příliš se jí nedařilo a tak se přestěhovala do Londýna. Otec zemřel v roce 1872 a devítiletý Henry musel jít prodávat noviny a doručovat telegramy. V roce 1878 šel do učení (díky finanční pomoci tety) k společnosti Great Northern Railway v lokomotivních dílnách v Peterborough. Za tři roky však peníze došly a Henry krátce pracoval v strojírenské továrně v Leedsu. Poté se vrátil do Londýna a začal pracovat u Electric Light and Power Company. Po přeložení do liverpoolské kanceláře v roce 1882 se seznámil s Ernestem Claremontem. V roce 1884, po krachu firmy spolu založili v Manchesteru dílnu. Royce vložil do podniku naspořených 20 liber a Claremont 50. Začínali instalacemi elektrických přívodů do domácností a výrobou domovních zvonků. O deset let později už vyráběli dynama, elektromotory a elektrické jeřáby. V roce 1899 už jako Royce Ltd společnost otevřela novou továrnu v Trafford Park v Manchesteru.

Royce, fascinovaný veškerými mechanickými věcmi se zajímal i o automobily a tak si koupil malý quadricykl firmy De Dion-Bouton a v roce 1903 ojetý dvouválcový Decauville s výkonem 10 koní z roku 1901. S vozy však nebyl spokojen i přes různá vylepšení. Rozhodl se tedy, že bude stavět své vlastní automobily. Postavil jeden a poté dva další vozy v koutku své továrny. Jeden z vozů s dvouválcovými motory, nazývaných Royce, dostal Ernest Claremont a druhý další z ředitelů – Henry Edmunds. Edmunds se přátelil s Charlesem Rollsem, jenž měl v Londýně prodejnu s dováženými vozy. Edmuds Rollsovi předvedl Royceův vůz a smluvil historickou schůzku obou mužů v manchesterském Midland hotelu. Rolls byl ohromen a souhlasil, že odebere a prodá všechny Roycem vyrobená auta. Dohodli se i o společné výrobě nejméně čtyřválcových automobilů společnou značkou. První vůz pod jménem Rolls-Royce byl vyroben v prosinci 1904 a v roce 1906 spojením vznikla společnost Rolls-Royce Ltd. Původní Royce & Company zůstala samostatnou firmou vyrábějící jeřáby až do roku 1933.

Royce byl zvyklý tvrdě pracovat, ale byl také proslulý svým nezdravým způsobem stravování. To bylo také důvodem jeho nemoci v roce 1911. Měl sídlo postavené v Le Canadel na jihu Francie a později v Crowboroughu v hrabství Sussex. Jeho zdraví se však stále zhoršovalo. V roce 1912 podstoupil v Londýně operaci a lékaři mu dávali jen několik měsíců života. Navzdory tomu se ale vrátil k práci, avšak už jen v domácích podmínkách (do nově postavené továrny, postavené v Derby podle jeho dřívějších plánů, ze zdravotních důvodů nesměl). Všechny návrhy inženýrů a designérů však podléhaly jeho schválení. S vrozeným perfekcionismem hledal různé chybičky a možnosti vylepšení. Věnoval se také návrhům leteckých motorů, které jeho firma začala vyrábět. Byl povýšen do šlechtického stavu jako Baronet v roce 1931.

Po Royceho smrti změnila firma na znamení smutku barvu podkladu na logu „RR“ z červené na černou.

V roce 1962 byla na jeho památku odhalena pamětní deska ve Westminster Abbey. Je tak jediným takto vyznamenaným konstruktérem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]