Henry FitzRoy, první vévoda z Graftonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henry FitzRoy
1st Duke of Grafton.jpg
Narození 28. září 1663
Londýn
Úmrtí 9. října 1690 (ve věku 27 let)
Cork
Příčina úmrtí zabitý v boji
Místo pohřbení Church of St Genevieve
Manžel(ka) Isabella FitzRoy
Děti Charles Fitzroy, 2. vévoda z Graftonu
Rodiče Karel II. Stuart a Barbara Palmerová, hraběnka z Castlemaine a vévodkyně z Clevelandu
Příbuzní Mary Tudor, Charlotte Lee, Countess of Lichfield, Barbara FitzRoy, Anne Lennard, Countess of Sussex, Charles Beauclerk, 1st Duke of St Albans, James Scott, vévoda z Monmouthu, George FitzRoy, 1st Duke of Northumberland, Charles FitzRoy, 2nd Duke of Cleveland, Charles FitzCharles, 1st Earl of Plymouth, Charles Lennox, 1st Duke of Richmond a Charlotte Jemima FitzRoy (sourozenci)
Lord Augustus FitzRoy, George FitzRoy, Earl of Euston, Charles FitzRoy-Scudamore a Isabella Seymour-Conway, Countess of Hertford (vnuci)
Funkce Lord Lieutenant of Suffolk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henry Fitzroy, 1. vévoda z Graftonu (Henry Fitzroy, 1st Duke of Grafton, 1st Earl of Euston, 1st Viscount Ipswich, 1st Baron Sudbury) (28. září 16639. října 1690) byl nemanželský syn krále Karla II. a Barbary Villiersové, hraběnky z Castlemaine a vévodkyně z Clevelandu. Jako devítiletý se oženil s Isabellou Bennetovou (1667-1722), jedinou dcerou ministra hraběte Arlingtona, majitele zámku Euston Hall v Suffolku. Na základě sňatku byl povýšen na hraběte z Eustonu (1672), později získal titul vévody z Graftonu (1675). V roce 1680 byl jmenován rytířem Podvazkového řádu a po dosažení plnoletosti dosáhl hodnosti admirála, v letech 1682-1689 zastával čestnou hodnost viceadmirála Anglického království. Od mládí zároveň sloužil v armádě a zastával hodnosti plukovníka v elitních armádních sborech. Při korunovaci Jakuba II. vykonával čestnou funkci Lord High Constable. Za vlády svého strýce Jakuba II. byl lordem místodržitelem v Suffolku, kde vlastnil statky, v roce 1688 ale podpořil slavnou revoluci a jako voják se aktivně zapojil do bojů o trůn po boku Viléma Oranžského. Padl v bitvě u Corku.

Z početného nelegitimního potomstva Karla II. byl nejschopnějším politikem a vojevůdcem. Vdova Isabella se v roce 1697 podruhé provdala za pozdějšího předsedu Dolní sněmovny Thomase Hanmera. Dědicem majetku a titulů byl jediný syn Charles Fitzroy, 2. vévoda z Graftonu (1683-1757), dlouholetý místokrál v Irsku a nejvyšší komoří.