Henrik Rung

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henrik Rung
Rung Henrik.jpg
Narození 31. března 1807
Kodaň
Úmrtí 12. prosince 1871 (ve věku 64 let)
Místo pohřbení Holmens Cemetery
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henrik Rung (30. března 1807 Kodaň, Dánské království21. prosince 1871 Kodaň, Dánské království) byl dánský hudební skladatel[1], dirigent a učitel hudby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rung se narodil v Kodani. V září 1816 se s rodinou přestěhoval do Næstvedu, kde se začal učit hře na kytaru a housle. V roce 1825 se vrátil do Kodaně a učil se zde hudební teorii pod vedením skladatele Ch.E.F. Weyse. O tři roky později (1828) studoval hru na kontrabas v Dánském královském orchestru (Det Kongelige Kapel) a v roce 1834 se stal jeho oficiálním členem.

V roce 1837 získal cestovní stipendium do Itálie, kde studoval italskou vokální hudbu, především renesanční hudbu. Když se o pár let později (1842) vrátil do Dánska, stal se sbormistrem u Královského dánského divadla (Det Kongelige Teater) a velice žádaným učitelem zpěvu.

V roce 1851 založil pěvecké sdružení Cæciliaforeningen, jehož předsedou byl až do své smrti v roce 1871. Za své zásluhy dostal v roce 1862 státní vyznámenání Řád Dannebrog v hodnosti Rytíře. O čtyři roky později (1866) se stal titulárním profesorem.

Pohřben je na hřbitově Holmens Kirkegård.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Byl otcem hudebního skladatele Frederika Runga, vynálezce Georga Runga a operní pěvkyně Sophie Keller.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Rung byl velice plodným skladatelem. Psal opery, zpěvohry a hudbu pro několik set písní a romancí. Mezi jeho nejznámější počiny patří hudba k písni I Danmark er jeg født (V Dánsku jsem se narodil) (slova napsal Hans Christian Andersen).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henrik Rung na dánské Wikipedii.

  1. Sven Hakon Rossel - Hans Christian Andersen: Danish Writer and Citizen of the World 1996, s.188
  2. Staré dánské písně I Danmark er jeg født. (dánsky)