Henri d'Orléans (1933)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
princ Jindřich VII., hrabě pařížský
Narození 14. června 1933
Woluwe-Saint-Pierre, Belgie
Alma mater Institut d'études politiques de Paris
Titul hrabě pařížský, vévoda Francie, hlava francouzského královského domu
Ocenění rytíř Čestné legie
Předchůdce Jindřich VI., hrabě pařížský
Následovník František, hrabě z Clermontu
Manžel(ka) Marie Tereza Württemberská
Micaëla Anna María Cousiño y Quiñones de León
Děti Marie Orleánská, François, hrabě z Clermontu, Blanche Elisabeth Rose Marie z Orléans, Jean, vévoda z Vendôme, Eudes, vévoda z Angoulême
Rodiče Jindřich VI., hrabě pařížský a Isabelle Orléans-Braganza
Příbuzní 5× pravnuk
Web leblogducomtedeparis.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich Orleánský, či Jindřich VII., hrabě pařížský, francouzsky Henri d'Orléans, (celým titulem princ Henri, hrabě pařížský, vévoda Francie, pro francouzské monarchisty - unionisty Henry VII.) (* 14. června 1933, Woluwe-Saint-Pierre, Belgie) je pretendentem francouzského trůnu z rodu Orléans (druhogenitura).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejstarší syn Jindřicha VI., hraběte pařížského a Isabely Orléans-Braganza. Narodil se v Belgii, neboť francouzské zákony do roku 1950 zakazovaly členům královské dynastie vstup na území Francie. Po smrti svého dědečka prince Jana, vévody z Guise, se stal dauphinem Francie. Vystudoval elitní Institut d'études politiques de Paris a poté sloužil jako řadový voják v Alžírské válce.

Jeho první ženou byla Marie Tereza Württemberská, s níž se oženil 5. července 1957. Pár má pět dětí:

Manželství však nebylo šťastné, roku 1984 se rozvedli a ještě týž rok se Jindřich oženil s Micaëlou Annou María Cousiño y Quiñones de León. Rozvod rozlítil jeho otce, který Jindřicha vydědil, zbavil ho titulu hraběte z Clermontu a udělil mu místo něj titul hraběte z Mortain. Zatímco hrabství Clermont kdysi patřilo synovi Ludvíka IX., který se stal předkem Bourbonů, hrabství Mortain patřívalo Janu Bezzemkovi. Nicméně, po několika letech se otec a syn usmířili a Jindřich se opět stal dědicem trůnu.

V červenci 1999, po smrti svého otce, se stal Jindřich novým hrabětem pařížským, vévodou Francie a hlavou francouzského královského domu. Titul hraběte pařížského užívá na paměť svého prapředka Oda Pařížského, stejně jako titul vévody Francie, protože oba tituly užívali Kapetovci před nástupem na královský trůn.

Je protektorem řádu svatého Lazara Jeruzalémského.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Erb francouzských králů

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Opfell, Olga S. "H.R.H. Henri, Count of Paris: Royal House of France (House of Bourbon-Orleans)" Royalty Who Wait: The 21 Heads of Formerly Regnant Houses of Europe. Jefferson: McFarland & Company, Inc., Publishers, 2001.