Henri d'Orléans (1933)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
princ Jindřich VII., hrabě pařížský
Narození 14. června 1933
Woluwe-Saint-Pierre, Belgie
Alma mater Institut d'études politiques de Paris
Povolání politik a spisovatel
Titul hrabě pařížský, vévoda Francie, hlava francouzského královského domu
Ocenění rytíř Čestné legie
Předchůdce Jindřich VI., hrabě pařížský
Manžel(ka) Vévodkyně Marie Tereza z Württembergu
Děti Marie Orléanská, François, hrabě z Clermontu, Blanche Elisabeth Rose Marie z Orléans, Jean, vévoda z Vendôme, Eudes, vévoda z Angoulême
Rodiče Henri, hrabě z Paříže a Princezna Isabelle z Orléans-Braganza
Příbuzní bratři Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2420456, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3311149 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3524071
sestry Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ451724, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1626864 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2072516
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich Orleánský, či Jindřich VII., hrabě pařížský, francouzsky Henri d'Orléans, (celým titulem princ Henri, hrabě pařížský, vévoda Francie, pro francouzské monarchisty Henry VII.), je pretendentem francouzského trůnu z rodu Orléans.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 14. června 1933 ve Woluwe-Saint-Pierre v Belgii jako nejstarší syn Jindřicha VI., hraběte pařížského a Isabely z Orléans-Braganzy. Narodil se v Belgii, neboť francouzské zákony do roku 1950 zakazovaly členům královské dynastie vstup na území Francie. Po smrti svého dědečka prince Jana, vévody z Guise, se stal dauphinem Francie. Vystudoval elitní Institut d'études politiques de Paris a poté sloužil jako řadový voják v Alžírské válce.

Jeho první ženou byla Marie Thérèse z Württembergu, s níž se oženil 5. července 1957. Pár má pět dětí, a to Marii Isabelu, Františka, Blanku Alžbětu, Jana a Euda. Manželství však nebylo šťastné a roku 1984 se rozvedli a ještě týž rok se Jindřich oženil s Micaëlou Annou María Cousiño y Quiñones de León. Rozvod rozlítil jeho otce, který Jindřicha vydědil, zbavil ho titulu hraběte z Clermontu a udělil mu místo něj titul hraběte z Mortain. Zatímco hrabství Clermont kdysi patřilo synovi Ludvíka IX., který se stal předkem Bourbonů, hrabství Mortain patřívalo Janu Bezzemkovi. Nicméně, po několika letech se otec a syn usmířili a Jindřich se opět stal dědicem trůnu.

V červenci 1999, po smrti svého otce, se stal Jindřich novým hrabětem pařížským, vévodou Francie a hlavou francouzského královského domu. Titul hraběte pařížského užívá na paměť svého prapředka Oda Pařížského, stejně jako titul vévody Francie, protože oba tituly užívali Kapetovci před nástupem na královský trůn.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Erb francouzských králů

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Opfell, Olga S. "H.R.H. Henri, Count of Paris: Royal House of France (House of Bourbon-Orleans)" Royalty Who Wait: The 21 Heads of Formerly Regnant Houses of Europe. Jefferson: McFarland & Company, Inc., Publishers, 2001.