Henri Rol-Tanguy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henri Rol-Tanguy
Narození12. června 1908
Morlaix
Úmrtí8. září 2002 (ve věku 94 let)
Ivry-sur-Seine
Místo pohřbeníMonteaux
Povolánípolitik a voják
Oceněnívelkokříž Řádu čestné legie
Společník osvobození
Válečný kříž 1939–1945
medaile Za odboj
Politická stranaKomunistická strana Francie
ChoťCécile Rol-Tanguy
DětiClaire Rol-Tanguy
Jean Rol-Tanguy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri Tanguy, jméno bylo oficiálně změněno na Henri Rol-Tanguy v roce 1970 (12. června 1908 v Morlaix8. září 2002 v Ivry-sur-Seine) byl jedním z velitelů francouzského odboje během druhé světové války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Henri Tanguy se narodil do bretaňské rodiny námořníků a ve 14 letech opustil školu a začal pracovat v továrně Renault v Boulogne-Billancourt nedaleko Paříže. V roce 1925 vstoupil do francouzské komunistické strany, ve které zůstal až do konce svého života. V roce 1936 byl Henri Tanguy jedním z vůdců odboru kovodělníků v Paříži. Ve stejném roce z Paříže organizoval podporu Španělské republice v boji proti puči generála Franca. Od roku 1937 se sám účastnil španělské občanské války a patřil k interbrigádám.

Po porážce Španělské republiky se Henri Tanguy vrátil do Francie a po začátku druhé světové války v roce 1939 sloužil ve francouzské armádě. Během bitvy o Francii byl zajat Němci. Utekl, přidal se k odboji a převzal krycí jméno Rol po své příteli Théovi Rolovi, který zemřel ve Španělsku. V roce 1939 se oženil s komunistkou Cécile Le Bihan, se kterou se seznámil v roce 1936 při práci pro Lidovou frontu a Španělskou republiku, a která se později také zapojila do odboje. Pár měl čtyři děti. Počínaje únorem 1942 organizoval ozbrojený odpor v pařížském regionu z pařížských katakomb a účastnil se povstání v srpnu 1944. Dne 25. srpna 1944 generál Leclerc a Henri Tanguy převzali od německého generála a guvernéra Paříže Dietricha von Choltitz správu nad městem.

V poválečném Německu sloužil mimo jiné jako francouzský vojenský velitel v Koblenzi v roce 1945. Po propuštění z francouzské armády v roce 1962 byl až do roku 1967 členem ústředního výboru komunistické strany.

Jeho syn Jean Rol-Tanguy byl novinář a dlouholetý dopisovatel Humanité v NDR.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Byl zvolen předsedou Association nationale des anciens combattants de la Résistance a Amicale des anciens volontaires français en Espagne républicaine.

V roce 1996 obdržel španělské čestné občanství.

Na jeho pohřbu v roce 2002 se v Invalidovně konal státní ceremoniál pod vedením Jacquese Chiraca.

V roce 2004 byla v Paříži ve 14. obvodu poblíž Place Denfert-Rochereau po něm pojmenována ulice Avenue du Colonel-Henri-Rol-Tanguy.

  • Velkokříž Čestné legie, 1994
  • Ordre de la Libération, 1946
  • Croix de guerre (1939-1945) se třemi palmami
  • Médaille de la Résistance
  • Croix du Combattant Volontaire
  • Croix du Combattant Voluntaire de la Résistance
  • Presidential Medal of Freedom (USA)
  • Řád přátelství národů (SSSR)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henri Rol-Tanguy na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]