Henri II. de Rohan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henri II. de Rohan
HenriducdeRohan.gif
Narození 21. srpna 1579
Château de Blain
Úmrtí 13. dubna 1638 (ve věku 58 let)
Klášter Königsfelden
Manžel(ka) Marguerite de Béthune
Děti Marguerite, Duchess of Rohan
Tancrède de Rohan
Rodiče René II, Viscount of Rohan a Catherine de Parthenay
Příbuzní Benjamin de Rohan-Soubise a Anne of Rohan (sourozenci)
Anne de Rohan-Chabot a Louis, Duke of Rohan (vnuci)
Funkce vyslanec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
hrobka

Henri II. de Rohan (25. srpna 1578 Blain13. dubna 1638 Königsfeld) byl francouzský vojevůdce, přední vůdce hugenotů, později i v královských službách, známý je též jeho literární odkaz.

Jeho strýc Henri I. a otec René II. konvertovali ke kalvinismu. Svoji vojenskou kariéru začal 1597 při obléhání Amiens, poté cestoval po Německu, Nizozemsku, Itálii a Anglii. V roce 1603 byl králem Jindřichem IV. jmenován vévodou (duc de Rohan) a francouzským pairem. Stal se také plukovníkem Švýcarů a Grisonů. Spojil se s nespokojenci pod vedením Jindřicha II. Condé, byl sice nucen se v roce 1616 nedlouho po Jindřichovi vzdát, ale posléze pokračoval s odbojem až do pádu La Rochelle v roce 1628, kdy se odebral do Benátek. V roce 1635 byl povolán do Francie, kde mu byl svěřen jeden sbor, s kterým úspěšně působil v Elsasku. Po vzpouře Grisonů znovu upadl v nemilost a při návratu do Benátek se spojil s Bernardem Sasko-Výmarský v bitvě u Rheinfeldenu, kde byl smrtelně raněn.

Pocházel z linie Rohanů s titulem vikomtů, od roku 1603 vévodů Rohan, dále titulem kníže (prince) de Léon. Po Henriho smrti přešli tituly přes jeho jedinou dospělou dceru Marguerite na rodinu Chabot.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]