Henri-Edmond Cross

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Henri Edmond Cross)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henri-Edmond Cross
Henri-Edmond-Cross-Self-portrait.jpg
Narození 20. května 1856
Douai
Úmrtí 16. května 1910 (ve věku 53 let)
Le Lavandou
Příčina úmrtí rakovina
Povolání malíř a litograf
Významná díla Modá bárka
Odpoledne v Pardigonu
Vlasy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri-Edmond Cross, vlastním jménem Henri-Edmond-Joseph Delacroix (20. května 185616. května 1910) byl francouzský malíř a grafik. Počítá se k nejvýznamnějším mistrům neoimpresionismu a hrál významnou roli při utváření druhé fáze tohoto hnutí jakož i při vzniku fauvismu. Měl významný vliv na Henriho Matisse a mnoho jiných umělců.

Život[editovat | editovat zdroj]

Henri-Edmond Delacroix byl od roku 1878 žákem malíře Alphonse Colase (1818–1887) v Lille. Svou kariéru začal tvorbou realistických děl s tmavějšími barvami. V roce 1881 pokračoval v uměleckém vzdělávání v Paříži u Françoise Bonvina a Emila Duponta-Zipcyho (1822–1885). V roce 1883 si zvolil umělecké jméno „Cross“ a seznámil se s Paulem Signacem. Upřednostňoval stále více tvorbu v plenéru, přiklonil se k impresionismu a objevoval francouzské pobřeží Středozemního moře.

V roce 1891 přesídlil do Cabassonu v jižní Francii a později do Saint-Clair. Poté, co zemřel Georges Seurat, se Cross začal zajímat o neoimpresionismus. Zintenzivnil své kontakty se Signacem. Po několika výstavách ve Francii v roce 1898, se společně se Signacem, Maximilienem Luce a Théo van Rysselberghem účastnil první neoimpresionistické výstavy v Berlíně.