Hennrichův kříž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hennrichův kříž
Celkový pohled na kříž
Celkový pohled na kříž
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hennrichův kříž je pamětní kříž vztyčený na hrobě známého pytláka Hennricha pod Pytláckými kamenyJizerských horách, v katastrálním území Jizerka obce Kořenov.

Hennrich byl voják zběhlý od vojska v době napoleonských válek, který zde žil v roce 1813 a živil se pytlačením. Přebýval v úkrytu pod nedalekými Pytláckými kameny. V nejstarší kreslené mapě jsou Pytlácké kameny nazývány Heinrichsloche – tedy Hennrichovo doupě. Není známo, jak dlouho pytlák ve své chatrči z kůry přebýval, stal se však během té doby místní legendou. Lesníci se ho dlouho snažili dopadnout, stříleli po něm, stále jim však unikal a proto se o něm začalo říkat, že je nezranitelný.

Osudné mu bylo setkání s jednorukým revírníkem Hubem, doprovázeným tehdy hajným Schneiderem Hanslem. Ti jej zahlédli na pasece u Příčné vody, jak neozbrojený nabírá z potoka vodu. Když je pytlák spatřil, pokusil se před nimi uprchnout do lesa. Na útěku jej však zasáhla střela z Hubovy zbraně. Oba lesnící se jej vydali hledat až po několika dnech a když našli jeho tělo, na místě jej zahrabali. Přesné datum této události je neznámé. Kříž se nad hrobem objevil údajně již nedlouho po Hennrichvě smrti, časem mnohokrát ztrouchnivěl, vždy však byl obnoven. Naposledy se tak stalo v roce 2004.

Pytlákovým jménem (Hennrichova dráha) se označuje nedaleká cesta odbočující z Jizerské silnice na sever k Českému vrchu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Jiné pytlácké pomníky:

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NEVRLÝ, Miloslav. Kniha o Jizerských horách. Ústí nad Labem: Severočeské nakladatelství, 1981. Kapitola Hrob pytláka Hennricha, s. 333–335. 
  • ENDLER, Herbert. Hennrichův kříž [online]. Spolek Patron [cit. 2007-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-28. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]