Hemiscorpiidae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHemiscorpiidae
alternativní popis obrázku chybí
Opisthacanthus rugiceps
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádštíři (Scorpionida)
ČeleďHemiscorpiidae
Pocock, 1893
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hemiscorpiidae je čeleď štírů.

Jed[editovat | editovat zdroj]

S výjimkou druhu Hemiscorpius lepturus jsou všichni štíři této čeledi zcela neškodní a patří ke štírům s nejslabším jedem. Hemiscorpius lepturus je jedovatý. Na rozdíl od všech ostatních štírů má cytotoxický jed, účinky jedu jsou tak podobné účinkům jedu pavouků rodu Loxosceles.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Mnoho štírů čeledi Hemiscorpiidae je chováno v zajetí. Především se jedná o rod Hadogenes. V Česku se řadí k nejpopulárnějším štírům a chová se zde nejastěji Hadogenes paucidens a Hadogenes troglodytes. Rody Iomachus a Opistacanthus jsou chovány v menší míře.U rodu Opistacanthus se jedná o velice zajímavé a velké štíry, jejichž odchov je všeak provázen vyšší úmrtností. Většinou se jedná o Iomachus politus a Opistacanthus rugiceps.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď byla nejprve uzavřená v čeledi Ischnuridae. Jméno bylo změněno na Liochelidae Fet & Bechly, 2001. Roku 2005 Soleglad, Fet & Kovařík změnili jméno na Hemiscorpiidae. Do čeledi byl přezazen rod Heteroscorpion z čeledi Urodacidae. Při hlavní revizi byl do čeledi přeřazen rod Habibella a synonymizován s rodem Hemiscorpius.

Rody[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]