Helmut Hirsch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Helmut Hirsch
Narození27. ledna 1916
Stuttgart
Úmrtí4. června 1937 (ve věku 21 let)
Berlín
Příčina úmrtípoprava stětím
BydlištěStuttgart (do 1935)
Praha (od 1935)
Alma materUniverzita Karlova (od 1935)
Dillmann-Gymnasium Stuttgart
Povolánítextař a odbojář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Helmut Hirsch (27. ledna 1916 Stuttgart, Německé císařství4. června 1937 Berlín, Třetí Říše) byl německý žid, odsouzený k smrti a popravený kvůli údajnému spiknutí proti Německé říši. Ačkoli se ke spiknutí nikdy nepřiznal, antisemitský deník Der Stürmer si vymyslel jiné, a na Hirsche poukazoval jako "na prohnilého Žida, který chtěl zabít vůdce".

Život[editovat | editovat zdroj]

Helmut Hirsch se narodil ve Stuttgartu jako starší syn židovských rodičů. Po nástupu nacismu odešli roku 1935 do Prahy, hlavního města Československa. Krátce poté se zde seznámil s Černou frontou a jejím vůdcem Otto Strasserem, Hitlerovým velkým nepřítelem. Hirsch začal v Praze navštěvovat střední školu.

Hirschovým přítelem byla Strasserova pravá ruka, Heinrich Grunov, který užíval pseudonym Dr. Beer. Začal vymýšlet spiknutí s cílem zabít Adolfa Hitlera. Podle plánu měl Hirsch umístit dva kufry obsahující výbušniny v jednom nebo dvou místech v Norimberku. Navrhované cíle byly nacistické stranické velitelství nebo tiskárna listu Der Stürmer.

Grunov obstaral Hirschovi obousměrný lístek na vlak z Prahy do Stuttgartu, ale vystoupit měl v Norimberku. 20. prosince 1936 odjel Hirsch do Norimberku a ubytoval se v hotelu Pelikan, druhý den však byl zatčen gestapem.

Hirsch byl vyslýchán nejprve ve Stuttgartu, poté v Berlíně-Plötzensee. Byl obviněn z velezrady a přípravy atentátu na Hitlera, jenže v době svého zatčení již žádné bomby u sebe neměl. Nakonec byl odsouzen k trestu smrti a 4. června 1937 popraven.

Dokument[editovat | editovat zdroj]

V roce 1997 byl v koprodukci Bavorské televize (Bay. Rundfunk) a České televize natočen dvoudílný dokumentární film Das kurze Leben des Helmut Hirsch (O krátkém životě Helmuta Hirsche), uvedený na ČT 1 a v repríze na ČT 2 v srpnu 1997. Film se opírá o důkladné rešerše a je také autorskou úvahou o příběhu a osudu H. H. Scénář a režie Meir Lubor Dohnal, kamera Ivan Marek. V seznamu titulů ČT titul chybí, ačkoliv byl hodnocen v tisku (MF DNES, Literární noviny atd.) V článku uvedená fakta jsou doložena autentickým a zasvěceným materiálem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Helmut Hirsch na anglické Wikipedii.