Helena (švédská královna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Helena
Narození 1055
Švédsko
Úmrtí 1. tisíciletí
Vreta Abbey
Manžel(ka) Inge I. Švédský
Děti Kristýna Ingesdotter Švédská
Markéta Fredkulla
Catherine Ingesdotter of Sweden
Ragnvald Ingesson
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Helena nebo také Elin byla manželka Inge I. a švédská královna.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Helenin původ není jistý. Zřejmě pocházela z Östergötlandu, z vedlejší větve královského rodu Ynglingů,[1] a byla sestrou jiného švédského krále, pohanského Blot-Svena. Manželství zřejmě vzniklo z touhy sjednotit křesťanské a pohanské frakce ve Švédsku. Někdy se spekuluje o tom, že byla ruského nebo řeckého původu, ale to je nepotvrzené a nepravděpodobné. Je dostatečně historicky prokazatelné, že Inge se oženil se sestrou Blot-Svena a Sven je vždy uváděn jako Ingeho švagr.[2] Islandské zdroje mluví o tom, že Ingeho manželkou byla sestra Blot-Svena Maer nebo také To však nejsou skutečná jména, jedná se o nordické označení dívky či panny. Její švédské jméno Elin si křesťanští cizinci přeložili jako Helena.

Genealogii vikinských rodin je velmi těžké odvodit, ale jako sestra Blot-Svena mohla být dcerou Ingvara Vittfarnea, syna krále Emunda Gammala. Existuje runový kámen, který nechal vztyčit muž jménem Sigtorn na počest své dcery a svého syna Svena. Pokud se jednalo o otce královny Heleny a Blot-Svena, její plné jméno by bylo Helena Sigtornsdotter.

Život[editovat | editovat zdroj]

O životě královny Heleny se toho příliš neví, ale pravděpodobně byla v době sňatku pohankou stejně jako její bratr a poté dobrovolně nebo z donucení konvertovala ke křesťanství. Jméno Helena mohla přijmout při svém křtu. Její dcery také dostaly křesťanská jména: Kristina, Markéta a Kateřina. V roce 1087 byl její bratr zabit a pohanství ve Švédsku bylo poraženo. Ke konci života Helena zřejmě byla křesťankou, založila totiž společně s manželem klášter Vreta v Östergötlandu.[3] Po manželově smrti v roce 1105 své dny dožila v tomto klášteře.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. * Lars O. Lagerqvist(1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år").(in Swedish). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7. 
  2. Lars O. Lagerqvist(1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år.(in Swedish). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7. 
  3. * Sven Rosborn: När hände vad i Nordens historia (1997)
  4. Sven Tunberg (1954).  "Ragnvald Knapphövde, ett bidrag till diskussionen om Sveriges medeltida konungalängd". Svensk tidskrift: 35–40. Upsala:Almqvist & Wiksells. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Helena (wife of Inge the Elder) na anglické Wikipedii.

Švédská královna
Předchůdce:
Gyla?
10791084
Helena (švédská královna)
Nástupce:
Blot-Tulka?
Švédská královna
Předchůdce:
Blot-Tulka?
10871105
Helena (švédská královna)
Nástupce:
Ingegerda Norská