Heinrich Müller (anatom)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Müller
Narození 17. prosince 1820
Castell
Úmrtí 10. května 1864 (ve věku 43 let)
Würzburg
Příčina úmrtí pásový opar
Zaměstnavatel Würzburská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Heinrich Müller (17. prosince 1820 Castell10. května 1864 Würzburg) byl německý anatom, který se zabýval především stavbou lidského oka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Heinrich Müller studoval lékařství na univerzitách v Mnichově, Freiburgu, Heidelbergu, Würzburgu a Vídni. Z profesorů jej nejvíce ovlivnili Ignaz Döllinger (Mnichov), Friedrich Arnold (Freiburg), Jakob Henle (Heidelberg) a Carl von Rokitansky (Vídeň).

Müller habilitoval v roce 1847 na Univerzitě ve Würzburgu. Těžiště jeho práce spočívalo nejprve v patologické anatomii. Poté, co na univerzitu ve Würzburgu přišel v roce 1849 Rudolf Virchow, soustředil se Müller na topografickou a srovnávací anatomii. Od roku 1852 byl Heinrich Müller mimořádným profesorem anatomie, od roku 1858 pak řádným profesorem. Přednášel systematickou anatomii, histologii a mikroskopii.

Zemřel 10. května 1864 ve věku 43 let.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Ve svém výzkumu se Müller zejména anatomií oka. Původně mikroskopicky zkoumal orgány zraku zvířat, později se soustředil na lidské oko. Rozhodující měrou přispěl k poznání stavby oka a zrakového nervu. V roce 1851 objevil a popsal rodopsin.[1][2] Kromě jiného objevil a popsal takzvané Müllerovy buňky v sítnici. Společně s Albrechtem von Graef, F. C. Dondersem, Williamem Bowmanem a Ferdinandem von Arlt patří k nejvýznamnějším oftalmologům 19. století. V roce 1860 byl Heinrich Müller zvolen členem Akademie věd Leopoldina.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heinrich Müller (Anatom) na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]