Heinrich Göbel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Göbel
Henry Goebel WesternElectric.jpg
Narození 20. dubna 1818
Springe
Úmrtí 4. prosince 1893 (ve věku 75 let) nebo 16. prosince 1893 (ve věku 75 let)
New York
Příčina úmrtí zápal plic
Místo pohřbení Green-Wood Cemetery
Bydliště New York (od 1848)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Heinrich Göbel

Heinrich Göbel (20. dubna 1818 Springe u Hannoveru, Německo4. prosince 1893 New York, USA), po roce 1849 známý též jako Henry Goebel, byl hodinář a vynálezce, jeden z objevitelů žárovky.

Göbel byl původním povoláním učitel, ve svých 31 letech se přestěhoval z Německa do USA a v New Yorku si otevřel hodinářský obchod. Kromě hodinek vyráběl také tlakoměry, uměl vyčerpávat vzduch ze skleněných baněk a zatavovat do nich přívodní dráty.

Již v roce 1854 se mu podařilo vyrobit funkční elektrické žárovky, které se příliš nelišily od žárovek až později „vynalezených“ T. A. Edisonem (1879). Goebel použil jako svítící tělísko zuhelnatělé bambusové vlákno zatavené ve skleněné baňce. Goebelovy žárovky měly při světelném výkonu o něco větším než 1 lm/W technickou životnost asi 220 hodin, zatímco Edison v roce 1879 pokládal za úspěch dosáhnout u své žárovky životnosti sto hodin. Goebel od roku 1855 osvětloval elektrickými žárovkami výklad svého hodinářského obchodu v New Yorku, ale o další zužitkování svého vynálezu se nepokusil. Důvodem byl nejspíš problém s napájením žárovek (baterie) a nedostatek financí na proces uznání patentu. První žárovky mu praskly.

Dle anglické verze wikipedie jsou uvedeny informace ze soudního procesu o autorství žárovky z roku 1894 s Edisonem, že neexistují věrohodné důkazy o tom, že by před rokem 1880 Heinrich Göbel žárovku vyrobil, či užíval.[zdroj?] Vynález žárovky Heinrichem Göbelem je tak bohužel považován spíše za legendu.