Přeskočit na obsah

Heinrich Bullinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heinrich Bullinger
Rodné jménoJohann Heinrich Bullinger
Narození18. července 1504
Bremgarten
Úmrtí17. září 1575 (ve věku 71 let)
Curych
Povoláníteolog a protestantský reformátor
Manžel(ka)Anna Bullinger
DětiHeinrich Bullinger
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heinrich Bullinger (vlastním jménem Johann Heinrich Bullinger[1]; 18. červenec 1504, Bremgarten17. září 1575, Curych)[2] byl švýcarský protestantský teolog, žák Huldrycha Zwingliho. Měl zásadní vliv na rozšíření protestantismu.

Za studií na Kolínské univerzitě se setkal s myšlenkami reformace a Martina Luthera. V letech 1523-1529 vyučoval na cisterciácké řádové škole v Kappelu. Toho roku Bullingerův otec vyhlásil, že kázal mylné názory a musel z Kappelu odejít. Zwingliho poznal Bullinger už roku 1523, postupně přijal jeho názory a v roce 1528 mu asistoval v diskusích při synodu v Bernu. Když Zwingli roku 1531 padl v bitvě u Kappelu, Bullinger zaujal jeho pozici hlavního pastora v Curychu.

Snažil se urovnat spory s německými luterány ohledně pojetí poslední večeře Páně, čehož výsledkem byl dokument Confessio Helvetica prior (První helvetské vyznání) z roku 1536. Rozdíly v pojetí Bullingerova (to jest v zásadě Zwingliho) a druhého velkého švýcarského reformátora Jana Kalvína a jeho žáků se pokusil vyřešit podobným dokumentem z roku 1566, který je nazýván Confessio Helvetica posterior (Druhé helvetské vyznání).

Vedl korespondenci s anglickými králi Jindřichem VIII., Edvardem VI. ad., čímž ovlivnil i anglický protestantismus (anglikánství).[3] Napsal asi 127 latinských spisů, zejména teologických a historických.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  1. PFISTER, Rudolf. Bullinger, Johann Heinrich [online]. www.deutsche-biographie.de [cit. 2016-05-17]. Dostupné online. 
  2. Heinrich Bullinger [online]. www.heiligenlexikon.de [cit. 2016-05-17]. Dostupné online. 
  3. http://www.britannica.com/biography/Heinrich-Bullinger