Heimlichův manévr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Provedení Heimlichova manévru

Heimlichův manévr nebo také Heimlichův chvat je technika první pomoci, která slouží k uvolnění dýchacích cest ucpaných cizím předmětem. Je pojmenována po objeviteli této techniky, americkém lékaři Henrym Heimlichovi.

Provedení[editovat | editovat zdroj]

Používá se v případě, že je postižený při vědomí a není možné cizí předmět vyjmout ručně nebo intenzivním kašláním. Manévr by měl být proveden až poté, co byl dusící se člověk 3 až 5krát udeřen do zad mezi lopatky a nepomohlo mu to. Následně postiženého zezadu obejmeme tak, že jednu ruku sevřeme v oblasti nadbřišku v pěst a druhou přes ni položíme. Poté několikrát silně stiskneme nadbřišek dusícího se člověka směrem k bránici.[1][2]

Chvat se neprovádí u těhotných žen a malých dětí.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Heimlich vymyslel svou záchrannou techniku inspirován článkem z roku 1972 v The New York Times, kde se psalo, že ročně se ve Spojených státech udusí 3000 lidí. Nejdříve svůj chvat zkoušel na psovi.[3] Ještě dříve, než byla tato technika uznána odborníky a ověřena vědeckým výzkumem, rozhodl se ji Heimlich intenzivně propagovat v médiích.[4]

Od roku 1986 do roku 2005 byl Heimlichův chvat doporučován Americkou kardiologickou asociací a Americkým Červeným křížem jako jediný způsob pomoci lidem, kteří se dusí. Poté začal Americký Červený kříž v případě, že je postižený dusící se při vědomí, preferovat nejdříve pětkrát plácnutí do zad a až pak Heimlichovu techniku, způsob pomoci byl navíc přejmenován (v angličtině nyní abdominal thrusts)[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ŠEBLOVÁ, Jana; KNOR, Jiří a kolektiv. Urgentní medicína v klinické praxi lékaře. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4434-6. S. 127. [Dále jen: Šeblová, Knor a kolektiv]. 
  2. REMEŠ, Roman; TRNOVSKÁ, Silvia a kolektiv. Praktická příručka přednemocniční urgentní medicíny. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4530-5. S. 109. 
  3. a b MARKEL, Howard. How Dr. Heimlich got his maneuver 40 years ago [online]. Public Broadcasting Service, 16. červen 2014 [cit. 2016-08-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. LORENZ, David. Henry Heimlich: lékař, který své nápady prosazoval i přes Hollywood. iDNES.cz [online]. MAFRA, 31. května 2016 [cit. 2016-08-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.