Heidžó-kjó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Satelitní snímek areálu Heidžó-kjó
Půdorys Heidžó-kjó

Heidžó-kjó (japonsky: 平城京, také Heizei-kjó, někdy Nara no mijako) bylo hlavní město Japonska a sídlo císaře během téměř celého období Nara (mezi lety 710740 a znovu v letech 745784). Nové hlavní město bylo vybudováno podle vzoru Čchang-anu (dnešní Si-an), hlavního města čínské dynastie Tchang, které bylo, stejně jako mnoho starobylých východoasijských měst, postaveno podle složitého systému představ a zákonů geomantie. To předurčilo rozvržení sítě ulic stejně jako potřebu umístit ochranné svatyně a chrámy na určitých místech města.

Císařský palác Heidžó je spolu s několika dalšími památkami nacházejícími se ve městě Nara zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO pod společným označením Památky na starobylou Naru.

Roku 708 nařídila císařovna Gemmei přesunout císařské hlavní město z Fudžiwara-kjó do Heidžó-kjó. Přemístění bylo dokončeno v roce 710. Heidžó-kjó bylo sice vystavěno podle vzoru Čchang-anu, avšak nebylo obehnáno zdmi. Kupci a obchodníci z Číny, Koreje a Indie s sebou přinášeli rozličné zahraniční zvyky a tradice, takže Heidžó-kjó se rozvíjelo v první japonské mezinárodní a politické hlavní město. V době jeho největšího rozkvětu zde žilo 50 000 až 100 000 obyvatel.[1] Město mělo tvar nepravidelného obdélníku a rozlohu přes 25 km2.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

V areálu Heidžó-kjó se nacházejí dávné buddhistické chrámy, z nichž některé jsou spolu s císařským palácem rovněž zapsány na tage Seznam světového dědictví UNESCO.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heijō-kyō na anglické Wikipedii.

  1. 平城京の人口と役人たち [online]. Nara National Research Institute for Cultural Properties [cit. 2022-08-16]. [www.nabunken.go.jp/nabunkenblog/2014/09/tanken48.html Dostupné online]. (japonsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Japonské hlavní město
Předchůdce:
Fudžiwara-kjó
710740
Heidžó-kjó
Nástupce:
Kuni-kjó
Japonské hlavní město
Předchůdce:
Palác Šigaraki
745784
Heidžó-kjó
Nástupce:
Nagaoka-kjó