Přeskočit na obsah

Heftalité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heftalitská říše (440560)
heftalitská knížectví (560710)

ηβοδαλο
 Kidarité
 Sásánovská říše
 Alchonští Hunové
kolem 440710 První turkutský kaganát 
Sásánovská říše 
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Rozšíření Heftalitů kolem roku 500
Obyvatelstvo
Státní útvar
kmenová konfederace
Státní útvary a území
Předcházející
Kidarité Kidarité
Sásánovská říše Sásánovská říše
Alchonští Hunové Alchonští Hunové
Následující
První turkutský kaganát První turkutský kaganát
Sásánovská říše Sásánovská říše

Heftalité (baktrijsky ηβοδαλο, Ebodalo), zejména ve východořímských zdrojích zvaní rovněž Bílí Hunové, byl kmenový svaz v oblasti Střední Asie existující zhruba od 5. do 8. století našeho letopočtu. Mocensky byly významní zejména od roku 450, kdy porazili Kidarity, do roku 560, kdy je porazily spojené síly Západoturkutského kaganátu a Sásánovské říše. Poté už tvořili jen suzerénní správní celky v oblasti Tocharistánu, přičemž ty severně od Amudarji byly podřízeny Západoturkutskému kaganátu a ty na jih od Amudarji byly podřízeny Sásánovské říši.

Heftalitské mince z konce 5. století

Jádrem heftalitského prostoru byla Baktrie, odkud se Heftalité šířili na východ do Tarimské pánve, na západ do oblasti Sogdiany a na jih. Jejich hlavními sídly byly Kundúz a Balch.

Hlavním jazykem Heftalitů byla baktrijština, ale na jejich území se mluvilo rovněž sogdsky, prákrtem a dalšími jazyky, zejména turkickými nářečími.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hephthaliten na německé Wikipedii a Hephthalites na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]