Hedvika Eleonora Holštýnsko-Gottorpská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hedvika Eleonora Holštýnsko-Gottorpská
švédská královna
Hedvika Eleonora Holštýnsko-Gottorpská
Hedvika Eleonora Holštýnsko-Gottorpská
Doba vlády 24. říjen 165413. únor 1660
Manžel Karel X. Gustav
Narození 23. říjen 1636
Šlesvik
Úmrtí 24. listopadu 1715
Stockholm
Pohřbena kostel Riddarholmen
Předchůdce Marie Eleonora Braniborská
Následník Ulrika Eleonora Dánská
Potomci Karel XI.
Otec Fridrich III. Holštýnsko-Gottorpský
Matka Marie Alžběta Saská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Švédská královna Hedvika Eleonora Holštýnsko-Gottorpská

Hedvika Eleonora Holštýnsko-Gottorpská (23. října 1636, Šlesvik24. listopadu 1715, Stockholm byla jako manželka švédského krále Karla X. Gustava švédskou královnou.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Hedvika Eleonora se narodila jako dcera vévody Fridricha III. Holštýnsko-Gottorpského a jeho manželky Marie Alžběty Saské.

24. října roku 1654 se z politických důvodů provdala za švédského krále Karla X. Gustava. Ten si měl původně vzít svou sestřenici. královnu Kristinu, která však principiálně sňatek odmítla a zůstala celý život svobodná. Po její abdikaci se stal Karel Gustav 6. června 1654 švédským králem.

Sňatkem Karla Gustava a Hedviky Eleonory se zpečetila aliance mezi dvěma nepřáteli Dánska, Švédskem a Holštýnskem-Gottorpskem, jež přinesla dalekosáhlé důsledky v této části Evropy.

Z jejich manželství se narodil jediný syn:

Karel X. Gustav 13. února 1660, po šesti letech manželství zemřel. Podle jeho testamentu a v souhlase s parlamentem se stala Hedvika Eleonora regentkou svého syna, a to až do roku 1672, kdy král dosáhl plnoletosti.

Královna vdova měla se svým synem velmi dobrý vztah a podržela si u dvora dominantní postavení. V důsledku nepřátelství mezi Holštýnskem-Gottorpskem a Dánskem a patrně i z obav ze ztráty své pozice byly naopak velmi napjaté vztahy mezi Hedvikou Eleonorou a její snachou, dánskou princeznou Ulrikou Eleonorou.

Po smrti Karla XI. (5. dubna 1697) se stala Hedvika Eleonora opět regentkou, tentokrát kvůli nízkému věku jeho syna a následníka, svého vnuka Karla XII. (16821718).

Hedvika Eleonora měla pověst jemné, citlivé královny. Zajímala se o umění, především o malířství a architekturu. Kromě jiného nechala vystavět Drottningholmský palác, dnešní sídlo švédských králů.

O politiku se příliš nezajímala a hrála při svém poručnictví ve vládě nevýraznou roli. Během dlouhých, válečnými událostmi zapříčiněných nepřítomností svého manžela a později vnuka přebírala většinu ceremoniálních povinností a hrála až do své smrti roli první dámy Švédska; zastiňovala zcela svou dánskou snachu, královnu Ulriku Eleonoru. Karel XI. byl pod jejím silným vlivem a na vrub působení Hedviky Eleonory lze připsat především jeho protidánskou politiku.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Švédská královna
Předchůdce:
Marie Eleonora Braniborská
16541660
Hedvika Eleonora Holštýnsko-Gottorpská
Nástupce:
Ulrika Eleonora Dánská