Heber Curtis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heber Curtis
Narození27. června 1872
Muskegon
Úmrtí9. ledna 1942 (ve věku 69 let)
Ann Arbor
Alma materMichiganská univerzita
Virginská univerzita
Povoláníastronom
ZaměstnavatelStanfordova univerzita
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heber Doust Curtis (27. června 18729. ledna 1942) byl americký astronom. Podílel se na 11 expedicích studujících zatmění slunce.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 27. června 1872 jako starší syn Orsona Blaira Curtise a Sarah Elizy Doustové.[2]

Studoval na Michiganské Univerzitě a na University of Virginia, kde získal titul v oboru astronomie.

Od roku 1902 do roku 1920 pracoval na Lickově observatoři, kde pokračoval v průzkum mlhovin iniciovaném Keelerem. V roce 1912 byl zvolen prezidentem Pacifické astronomické společnosti.

V roce 1918 pozoroval objekt Messier 87 a byl prvním, kdo si všiml polární výtrysků pazmatu, které popsal jako "zvláštní rovný paprsek ... zřejmě spojený s jádrem tenkým proužkem hmoty."[3][4]

V roce 1920 byl jmenován ředitelem Alleghenské observatoře. Ve stejném roce se podílel na Velké debatě s Harlow Shapleym ohledně povahy mlhovin a galaxií a velikosti vesmíru. Curtis obhajoval nyní přijímaný názor, že jiné galaxie odlišné od Mléčné dráhy existují.

Curtis také přibližně v roce 1925 vynalezl typ komparátoru filmových desek, který umožňoval porovnávání dvou desek o velikosti 8×10 palců pomocí sady hranolů. Jeho článek popisující zařízení se objevil v Publikacích Allegheny Observatory, vol. VIII, no. 2.

V roce 1930 byl Curtis byl jmenován ředitelem observatoří Michiganské univerzity, ale nedostatek finančních prostředků v důsledku Velké hospodářské krize zabránil výstavbě velkého reflektoru navrženého na univerzitě v Ann Arbor. Přispěl také k rozvoji McMathovy-Hulbertovy soukromé observatoře.

Zemřel 9. ledna 1942.[1]

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

  • Heber Doust Curtis Memorial Telescope.[5]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heber Doust Curtis na anglické Wikipedii.