Hearthstone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hearthstone
Vývojář Blizzard Entertainment
Vydavatel Blizzard Entertainment
Skladatel Peter McConnell
Herní série Warcraft
Engine Unity
Platformy Android
Microsoft Windows
macOS
iPad
iOS
Datum vydání 15. prosince 2014
Žánr collectible card video game
Herní módy videohra pro více hráčů
videohra pro jednoho hráče
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hearthstone (dříve Hearthstone: Heroes of Warcraft) je online virtuální karetní hra vyvinutá společností Blizzard Entertainment. Je zdarma dostupná (tzv. free-to-play), s možností koupě karet pro rychlejší postup hrou.

Hra byla oznámena v dubnu 2013 a spuštěna 11. dubna 2014. Hearthstone je dostupný na Microsoft Windows a OS X systémech iOS a Androidových zařízení.

V listopadu 2018 překročil počet registrovaných hráčů 100 milionů.

Herní princip[editovat | editovat zdroj]

Hráč si sestaví balíček 30 karet, se kterými hraje online proti protihráči podobné úrovně. Hráč si může vybrat jednoho z 10 hrdinů (Druid, Shaman, Mage, Warrior, Paladin, Rogue, Hunter, Priest, Warlock, Demon Hunter), z nichž má každý své speciální karty a schopnosti. Na začátku hry je určen náhodným losem začínající hráč. Druhý hráč dostane jako kompenzaci kartu navíc. V prvním kole hry je možné vykládat pouze karty s cenou 1 many. V každém dalším kole je maximální hodnota "hratelné" many navýšena vždy o 1 (druhé kolo má tedy hráč 2 many, třetí kolo 3, a tak dále, až do maxima 10 many, kdy se růst zastaví). Hráči se střídají ve svých tazích a vykládají vždy karty s cenou many nepřevyšující maximální možnou hodnotu v daném kole. Tímto způsobem je umožněno hrát v každém postupujícím kole silnější karty, nebo více karet s nižší cenou many. Na začátku nového kola obdrží každý hráč po jedné kartě ze svého balíku. Hraním karet si hráči staví linii bojovníků a monster, kterými mohou v dalších kolech útočit na soupeře. Dále je možné hrát karty s kouzly - těmi se přímo útočí (nevykládají se). Útok je možný buď na jinou soupeřovu vyloženou kartu (bojovníka), nebo přímo na hlavního hrdinu soupeře. Vyhrává ten hráč, který dříve zničí nepřátelského hrdinu, tedy udělí poškození 30 životů.[1]

Herní módy[editovat | editovat zdroj]

Hra má 5 herních módů:

  • Play - Běžná hra proti hráči, která se dá rozdělit na Casual (běžná hra) a Ranked (hráč se snaží o co nejlepší výsledky, za které je na konci měsíce odměněn)
    • Wild - Dají se používat všechny karty, které kdy vyšly
    • Standard - Jdou používat pouze karty mladší zhruba dvou let po vydání
  • Solo Adventures - Hráč hraje sám proti NPC, at už je to Boss (který má speciální karty, za jeho porážku dostává hráč většinou odměnu) nebo normální hrdina (trénink)
  • Aréna (zpoplatněna 150 goldy nebo dvěma Eury za vstup) - Hráč si vytvoří balíček z nabídnutých karet a hraje proti nepříteli (zde více záleží na schopnostech hráče, proto je hra výše ohodnocena)
  • Tavern Brawl (Je nutné mít alespoň jednoho hrdinu na levelu 20 nebo výše) - Hráči mají předvoleného hrdinu a balíček, nebo si musí sestavit balíček podle kritérií určených samotnými tvůrci. V Tavern Brawl se mohou zcela měnit pravidla her a jedná se zejména o mód pro zábavu.
  • Battlegrounds - Herní mód byl představen v listopadu 2019 a je založený na žánru auto battler. Hráč si zvolí jednoho z nabízených hrdinů. Následně se v každém kole střetne s některým ze soupeřů. Během kola se střídají dvě fáze. Fáze nákupu, kdy může hráč pořizovat či prodávat miniony a umisťovat je na herní plochu. A fáze boje, kterou již hráč neovlivňuje, a jeho a soupeřovi minioni na sebe střídavě útočí. Strana, která fázi boje vyhraje, nakonec uštědří poškození druhému hrdinovi. Každou hru začíná 8 hráčů a vyhrává poslední přeživší.

Herní rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Hra už byla několikrát vylepšena. Mezi obsahová rozšíření patří Curse of Naxramas, Blackrock Moutain, League of Explorers, One night in Karazhan, Goblins vs Gnomes, The Grand Tournament, Whispers of the Old Gods, Mean Streets of Gadzetan, Journey to Un’Goro, Knights of the Frozen Throne, Kobolds and Catacombs, The Witchwood, The Boomsday Project, Rastakhan’s Rumble.

Mezi nejnovější rozšíření patří Rise of Shadows, Saviors of Uldum a Descent of Dragons z roku 2019 a Ashes of Outland z roku 2020.

Reference[editovat | editovat zdroj]