Hay-on-Wye

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hay-on-Wye
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Hay-on-Wye
Hay-on-Wye
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 598
Správa
Oficiální webwww.hay-on-wye.co.uk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hay-on-Wye (velšsky Y Gelli Gandryll) je městys ve Walesu. Leží na levém břehu řeky Wye na hranici s Anglií a patří do správní oblasti Powys. Žije zde přibližně 1 600 obyvatel. Hay-on-Wye je známé pod přezdívkou „město knih“.[1]

V jedenáctém století zde Normané vybudovali pevnost a z rozmezí let 1135 až 1147 pochází první písemná zmínka o osadě Haya (název je odvozován z výrazu hæg – oplocené místo). Hrad patřil rodu de Braose a byl přestavěn v polovině 17. století.

V roce 1962 zde Richard Booth otevřel první antikvariát. Podařilo se mu získat množství publikací ze zrušených veřejných knihoven v USA a do Hay se začali sjíždět bibliofilové. To vedlo k zakládání dalších knihkupectví – na přelomu tisíciletí jejich počet dosáhl čtyř desítek, avšak od té doby se snižuje. Booth také v recesi vyhlásil městys samostatným královstvím a sebe jeho vládcem.

Od roku 1988 se každoročně na jaře koná literární festival, který navštěvuje okolo 80 000 lidí. Bill Clinton označil tuto akci za „Woodstock mysli“.[2] V roce 2008 vznikl také HowTheLightGetsIn Festival, zaměřený na filosofii a hudbu.

Hay je rovněž známé jako turistické centrum v národním parku Brecon Beacons a zdejší hřiště je vyhledováno hráči golfu. Městečko patří k nejlepším místům pro život ve Walesu.[3]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Book Riot Dostupné online
  2. The Guardian Dostupné online
  3. Wales Online Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]