Hawthornský efekt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hawthornův efekt)
Skočit na: Navigace, Hledání

Hawthornský experiment je sociálně-psychologický pojem popisující změny v chování účastníků výzkumné studie, která zkoumá nějaký sociální jev. Termín je odvozen od výzkumu v hawthornské továrně Western Electric Company (výrobní oddělení AT&T) v roce 1924 (nyní se město jmenuje Cicero, stát Illinois, USA)a byl použit v někdy v 50. letech 20. století Eltonem Mayo. Efekt popisuje jev, kdy je chování účastníků sociálně-psychologického experimentu vztaženo pouze ke zvláštní navozené situaci a událostem během experimentu".[1][2][3] To je nicméně silně ovlivněno vědomím, že jde o experiment, a může tak docházet k významným zkreslením při interpretaci výzkumných zjištění.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hawthorne effect na anglické Wikipedii.

  1. French, John R. P., "Field Experiments: Changing Group Productivity," in James G. Miller (Ed.), Experiments in Social Process: A Symposium on Social Psychology, McGraw-Hill, 1950, p. 82.
  2. French, John R. P., "Experiments in Field Settings," in Leon Festinger and Daniel Katz(Eds.), Research Methods in the Behavorial Sciences, Dryden Press, 1953, p. 101.
  3. Wrege, Charles D.; Bedeian, Arthur G. (2008).  ". . . thumbs down for the Hawthorne Effect". The Psychologist 21 (11): 990.