Hawaii 5-0

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hawaii 5-0
Logo
Logo
Základní informace
Původní název Hawaii Five-0
Žánry kriminální, akční
Formát seriál
Předloha Hawaii Five-O
Námět Leonard Freeman
Scénář Peter M. Lenkov
Alex Kurtzman
Roberto Orci
Hrají Alex O'Loughlin
Scott Caan
Daniel Dae Kim
Grace Park
Skladatel znělky Morton Stevens
Země původu Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy
Jazyk angličtina
Počet řad 9
Počet dílů 218 (seznam dílů)
Obvyklá délka cca 42 minut
Produkce a televizní štáb
Producent Peter M. Lenkov
Alex Kurtzman
Roberto Orci
Lokace Oahu, Havaj, USA
Distributor CBS Television Distribution
Premiérové vysílání
TV stanice CBS
Vysíláno 20. září 2010 –
Oficiální webové stránky
Hawaii 5-0 na ČSFD FDb SZ IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hawaii 5-0 (též Havaj 5-0, v anglickém originále Hawaii Five-0) je americký akční kriminální televizní seriál americké televizní stanice CBS, který se vysílá od 20. září 2010. Jedná se o remake seriálu Hawaii Five-O vysílaného v USA v letech 1968-1980. Seriál se začal vysílat přesně 42 let od premiéry původního seriálu. Ačkoli základní děj a postavy jsou podobné, je tento seriál z části odlišný. Jak vypovídá název seriálu, děj se odehrává na Havajských ostrovech. Seriál popisuje práci speciální jednotky Five-0, která je založena havajskou guvernérkou. Jednotka Five-0 řeší závažné kriminální případy od teroristických útoků až po vraždy a únosy.

Stanice objednala produkci desáté řady v květnu 2019.[1] Měla by se začít vysílat dne 27. září 2019.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Důstojník amerického námořnictva velitel Steve McGarrett se vrací domů na Havaj, aby vyšetřil vraždu svého otce. Guvernérka mu nabídne, aby si sestavil vlastní vyšetřovatelský tým, který má imunitu, prostředky a nemusí dodržovat běžná pravidla. Dále se objevuje detektiv Danny Williams z New Jersey, který má vyšetřovat smrt Stevova otce. Poté co Steve přebere případ a nemá koho přizvat do svého speciálního týmu, tak se rozhodne pro Dannyho, se kterým se zprvu nemají rádi. Při vyšetřování narazí na bývalého policistu a policejního "svěřence" Stevova otce China Ho Kellyho, který byl falešně obviněn z korupce. Steve se rozhodne, že i jeho přizve do svého týmu. Dalším členem týmu se stává Chinova sestřenice Kono Kalakaua, která nedávno dostudovala policejní akademii. Stejně jako v původním seriálu, seriál protíná dějová linie mezi Stevem a hlavním "záporákem" Wo Fatem, který ovládá místní podsvětí a stojí za vraždou Stevových rodičů. V průběhu seriálu se je poodhalena skutečnost, že guvernérka s Wo Fatem spolupracuje či skutečnost, že Stevova matka stále žije. Kromě toho, tým vyšetřuje různé závažné zločiny, jako jsou teroristické činy, únosy, vraždy apod. V dalších seriích se k týmu přidává Stevova přítelkyně z námořnictva Catherine Rollins a také bývalý velitel SWATu z Chicaga Lou Grover.

Řady a díly[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam dílů seriálu Hawaii 5-0.

Seriál Hawaii Five-0 má v současné době 168 dílů v sedmi řadách. Od září 2017 se v USA bude vysílat již 8. řada tohoto seriálu.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Steve McGarrett[editovat | editovat zdroj]

Velitel Steve McGarrett (Alex O'Loughlin) je bývalý voják Navy Seal v americkém námořnictvu. Během svých misí v zahraničí pronásledoval teroristy po celém světě, což se projevuje na jeho vyšetřování. V seriálu se stává zakladatelem speciální jednotky Five-0. Vyznačuje se svým neortodoxním přístupem k vyšetřování, což je v rozporu se správným přístupem jeho parťáka Dannyho Williamse. Je velice fyzicky zdatný a umí několik bojových umění. Své dětství strávil na Havajských ostrovech se svými rodiči a sestrou. Když mu bylo patnáct let, jeho matka údajně zemřela při autonehodě a jeho otec ho poslal na výcvik k námořnictvu ke svému příteli Joe Whitetovi. Kromě toho umí plynně havajsky a čínsky. V seriálu se jeví jako dokonalý a neohrožený bojovník proti zločinu a proto ho Danny nazývá supermanem.

Danny Williams[editovat | editovat zdroj]

Danny Williams (Scott Caan) je policejním detektivem z New Jersey. Na Havajské ostrovy se přistěhoval, aby mohl navštěvovat svou malou dceru Grace, která zde bydlí s Dannyho bývalou ženou Rachel a přítelem Stanem. Dannyho případ na Havajských ostrovech, byla smrt Johna McGarretta - Stevova otce. Poté co Steve převzal případ, přijal Dannyho do Five-0. Ze začátku se Danny a Steve moc rádi neměli, ale během seriálu se z nich stávají nejlepší přátelé. I přesto je v seriálu nezpočet hádek mezi těmito postavy doplněných Dannyho vtipnými komentáři. Když byla jeho dcera malá, tak neuměla vyslovit jeho jméno a proto mu říkala Danno. Toto pojmenování se stalo Dannyho přezdívkou, kterou používá zejména Steve ve slavné hlášce "Book'em Danno!" ("Zašij ho Danno!").

Chin Ho Kelly[editovat | editovat zdroj]

Detektiv poručík Chin Ho Kelly (Daniel Dae Kim) je bývalým místním policistou, který byl svěřencem Stevova otce Johna McGarretta. Bohužel byl falešně obviněn z korupce a proto odešel od policie. Se Stevem se znali už ze střední školy a proto se Steve rozhodl, že ho přijme do svého týmu. Postupem času se odhaluje Chinova nevina a dostane možnost vrátit se k policii, to ovšem nepřijme.

Kono Kalakaua[editovat | editovat zdroj]

Kono Kalakaua (Grace Park) je sestřenice China Ho Kellyho. Krátce poté, co dostudovala policejní akademii, jí Steve na návrh China také bere pod svou ochranu. V týmu nejlépe ovládá moderní technologie a také umí bojové umění.

Catherine Rollins[editovat | editovat zdroj]

Poručík Catherine Rollins (Michelle Borth) sloužila spolu se Stevem u námořnictva, kde se i poznali. Steve jí často prosí o různé laskavosti, např. použití vojenského satelitu k lokalizaci podezřelého. Postupně spolu v seriálu navazují milostný vztah a poté co Catherine odchází od námořnictva, jí Steve ve čtvrté sérii také přijme do svého týmu. Ovšem jen na krátkou dobu, protože na konci této série Catherine odjíždí pomoci svým přátelům do Afghánistánu.

Lou Grover[editovat | editovat zdroj]

Kapitán Lou Grover (Chi McBride) je šéfem SWATu z Chicaga. Se svojí rodinou se přestěhoval na Havajské ostrovy, protože ho propustili z práce. Když se poprvé ve čtvrté sérii setkal s týmem, nelíbilo se mu, že neustále porušují pravidla a že si mnoho věcí dělají po svém a proto si ze začátku spolu nesedli. Během této série se spolu usmířili a stali se přáteli. Poté, co na konci čtvrté série dostal ze SWATu výpověď, když zachraňoval svou dceru, mu Steve nabídl místo v jejich týmu.

Max Bergman[editovat | editovat zdroj]

Doktor Max Bergman (Masi Oka) je soudní patolog. Od druhé do poloviny sedmé série byl halvní postavou.

Jerry Ortega[editovat | editovat zdroj]

Jerry Ortega (Jorge Garcia) se poprvé objevil až ve čtvrté sérii a v páté sérii se stal hlavní postavou. Od druhé poloviny sedmé série je členem týmu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Název týmu Five-0 (pět-nula) je tedy jiné označení čísla 50, které uvádí, že stát Havaj je padesátým federálním státem USA. V seriálu tuto označení měl i fotbalový dres hlavní postavy Steva McGarretta v epizodě 01x03.
  • Téměř všechny názvy epizod tohoto seriálu kromě pilotního dílu a epizody "Hookman" jsou symbolicky v havajštině.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. CBS Renews Six More Dramas and Two Award-Winning News Programs for 2019-2020 Broadcast Season [online]. The Futon Critic, 2019-05-09 [cit. 2019-05-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PETSKI, Denise; ANDREEVA, Nellie. CBS Sets Fall Premiere Dates: 'Bob ♥ Abishola', 'All Rise', 'Evil', 'Young Sheldon', 'NCIS', 'Blue Bloods' & More [online]. Deadline Hollywood, 2019-06-13 [cit. 2019-08-27]. Dostupné online. (anglicky)