Haumea (božstvo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Haumea [hʌuˈmɛja] IPA je v havajské mytologii bohyní plodnosti a zrození, zosobňující element kamene. Měla mocné nadpřirozené schopnosti a porodila mnoho stvoření, některá poté, co se přeměnila v mladou ženu a provdala se za své vlastní syny či vnuky. Mnoho těchto dětí se zrodilo z různých částí jejího těla. Spolu s Kāne Milohai, tvůrcem nebes i země, zplodila dcery Pele, Nāmaka, Kapo a Hiʻiaka a syna Kā-moho-aliʻi. Nakonec ji zabil bůh Kaulu.

17. září 2008 Mezinárodní astronomická unie (IAU) oznámila, že pátá známá trpasličí planeta ve sluneční soustavě se bude jmenovat Haumea po této bohyni a dva měsíce obíhající kolem tělesa se budou jmenovat po jejích dcerách, a sice Hiʻiaka, po havajské bohyni zrozené z úst Haumey, a Namaka, po vodní bytosti Nāmaka zrozené z těla Haumey.[1][2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Haumea (mythology) na anglické Wikipedii.

  1. News Release – IAU0807: IAU names fifth dwarf planet Haumea. International Astronomical Union, Press Releases [online]. 17. září 2008 [cit. 2009-01-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. TICHÁ, Jana. Haumea – pátá trpasličí planeta pojmenována. Planetky.cz [online]. 20. září 2008 [cit. 2009-01-24]. Dostupné online. ISSN 1214-6196. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]