Přeskočit na obsah

Hater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hater (z angl., "hate=nenávidět") je hanlivý termín, který se vztahuje k osobě nebo skupině, která vyjadřuje nenávist na veřejných fórech.[1]

Hateři se odlišují od trollů[2], kteří se snaží upoutat pozornost tím, že píší provokativní poznámky. Obětí těchto akcí může být každý, ale hlavním cílem jsou celebrity a osoby s veřejným životem. Takové komentáře mohou být považovány za akt kyberšikany a on-line obtěžování (viz počítačová kriminalita), protože mohou být agresivní nebo urážlivé.

Definice a původ

[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 Oxfordský slovník definuje hatera jako:[3] „osobu, které má silný nesouhlas až odpor ke konkrétním osobám nebo věcem.“

Poprvé bylo toto slovo použito dívčí skupinou 3LW v jejich singlu "Playas Gon' Play" v květnu 2001.[4]

Rozdíl mezi trollem a haterem

[editovat | editovat zdroj]

I přesto, že oba dva mohou mít tendenci psát agresivní komentáře, troll nemá ve skutečnosti žádný názor na věc, ale jen komentuje za účelem vynutit si pozornost, vyvolat polemiku nebo vytvořit emocionální reakci uživatele.[5]

Hater má vyhraněný názor proti čemukoliv, který veřejně vyjadřuje svými negativními komentáři bez ohledu na uživatele, proti kterému útočí.

Anonymita je považována za hlavní faktor v příčině akcí nenávisti, protože umožňuje haterovi vyhnout se fyzické konfrontaci s obětí, což znamená, že nepotřebuje tolik odvahy.[6][7]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hater (Internet) na anglické Wikipedii.

  1. Michael Strangelove. Watching YouTube: Extraordinary Videos by Ordinary People. [s.l.]: University of Toronto Press, 2010. ISBN 9781442610675. Kapitola Haters, Spammers, and other Deviants, s. 118–120. 
  2. Zoe Williams. What is an internet troll?. The Guardian. 12 June 2012. Dostupné online. 
  3. MOSS, Caroline. Twerk And Selfie Are Now Official English Words In The Oxford Dictionary [online]. Business Insider [cit. 2014-10-23]. Dostupné online. 
  4. LEE, Youyoung. It's Time To Retire The Word 'Haters' [online]. The Huffington Post [cit. 2014-10-23]. Dostupné online. 
  5. Definition of: trolling [online]. The Computer Language Company Inc. [cit. 2014-10-23]. Dostupné online. 
  6. TARAN, Randy. Cyberbullying Apps -- Why Are We Allowing Anonymous Cruelty? [online]. The Huffington Post [cit. 2014-10-27]. Dostupné online. 
  7. QUILLEN, Ian. Cyberbullying: The Power and Peril of Anonymity [online]. Education Week. Dostupné online.