Harriet Tubman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Harriet Tubman

Harriet Tubman rozená Araminta Ross (* asi 1820 - † 10. březen 1913) byla černoška, abolicionistka a filantropka.

Svůj život začala v otroctví, ze kterého utekla, aby se před Americkou občanskou válkou stala vedoucí osobností abolicionistického hnutí (hnutí pro zrušení otrokářství). Odvedla stovky otroků z jižních států USA (kde bylo otroctví) do severních států USA pomocí tzv. "Tajné železnice" (z anglického Underground Railroad), což bylo metaforické označení pro systém bezpečných úkrytů a cest podporovaných protiotrokářskými sympatizanty.

Během občanské války pracovala usilovně jako špion ve prospěch Unie, byla též přezdívána Black Moses (Černý Mojžíš), neboť se velmi aktivně podílela na útěku otroků na sever. Velmi úspěšná akce se jí podařila prvního a druhého června roku 1863, kdy během přepadení železnice vojskem Unie v Combahee River v kraji Clleton v Jižní Karolíně, dostala do bezpečí Severu asi 750 uprchlých černošských otroků. Byla to první vojenská akce v dějinách Spojených států, kterou připravovala a řídila žena.

Na její počest byla též pojmenována jedna z proslulých lodí typu Liberty, které byly v roce 1944 spuštěny na vodu, aby převážely přes oceán výzbroj a materiál pro bojující spojence v Evropě, S.S. Harriet Tubman. Její jméno nese též pečovatelský dům pro staré a chudé černochy, který byl 30. května 1974 vyhlášen národním památníkem.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]