Harewood

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Harewood House

Harewood je obec a farnost ve městě Leeds, West Yorkshire, Anglie. Obec je známa pro své okolí, především Harewood House, okázalý dům, ale také pro Harewood Speed ​​Hillclimb.

Kostel Všech svatých, bývalý farní kostel, stojí západně od obce, v areálu Harewood House. Byl postaven v 15. století, ale vesnice byla přemístěna na konci 18. století, takže kostel zůstal stát osaměle.

Brána v Harewood House.

Harewood House[editovat | editovat zdroj]

Dům byl postaven 1759–1771 pro Edwina Lascellese, jehož rodina koupila panství z bohatství získaného v Západní Indii z obchodu s otroky a půjčování peněz. Tomuto rodu objekt náleží dodnes. Dům byl navržen architekty Johnem Carrem a Robertem Adamem.

Nábytek v interiérech je dílem rokokového návrháře Thomase Chippendala. V zámecké galerii jsou vedle pláten starých mistrů (Tizian, Veronese, Tintoretto, El Greco) zastoupeni i moderní malíři William Turner, Egon Schiele, Walter Sickert nebo sochaři Jacob Epstein a Henri Gaudier-Brzeska[1].

Galerie na terase je místem výstav sochařského umění (Henry Moore, 2014) a v roce 2014 se podařilo získat do zahrad Moorovu plastiku Velká ležící žena (9 m)[2]

Park[editovat | editovat zdroj]

Parkovou úpravu navrhl Lancelot "Capability" Brown. K parku Sir Charles Barry přidal velkou terasu, v roce 1844.[3] Park je považován za zdařilé skloubeni italsko-francouzske zahradni kompozice s krajinotvorbou.[4] Oblíbená, zejména turisty, je Himálajská zahrada, část parku upravená jako skalka, kde jsou pěstovány skalničky z Himálaje a z  dalších atrakcí také stúpa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Britské galerie a muzea, Jaroslav Beránek, Radioservis a.s., Praha, 2012, ISBN 978-80-87530-09-2
  2. Henry Moore at Harewood, 2014
  3. Mauchline, M. (1992) Harewood House. One of the Treasure Houses of Britain. Asbourne: Moorland Publishing Co Ltd.
  4. OTRUBA, Ivar. Krásy anglických zahrad. [s.l.]: [s.n.], 2005. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]