Hans Modrow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hans Modrow
Hans Modrow
Hans Modrow

Stranická příslušnost
Členství Sjednocená socialistická strana Německa
Die Linke
Die Linkspartei.PDS

Narození 27. ledna 1928 (87 let) e
Jasienica (Police) e
Profese politik
Ocenění Řád Karla Marxe
Vaterländischen Verdienstorden
Řád práce
Commons Hans Modrow
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dr. Hans Modrow (* 27. ledna 1928 Jasenitz, dnes Jasienica v Polsku) byl funkcionář východoněmecké SED, který byl po pádu Berlínské zdi zvolen ministerským předsedou NDR. Po roce 1999 byl členem Evropského parlamentu, kde byl m. j. zodpovědný za jednání s Českou republikou o jejím přistoupení k EU. Dnes je čestným předsedou strany PDS (vzniklé z dřívější SED).

Po studiu na stranických školách v Moskvě a Berlíně Modrow promoval na Humboldtově univerzitě v Berlíně jako Dr. rer. oec.

Do strany vstoupil již 1949 a 1958 se stal i členem parlamentu. Roku 1961 se stal 1. sekretářem oblastního vedení SED v berlínském obvodu Köpenick, je zodpovědný za agitaci; 1967 až 1989 byl členem ústředního výboru SED.

V říjnu 1989, v době zostřujících se nepokojů v NDR, se spolu s primátorem Drážďan pokoušel o dialog s opozicí. Modrow platil v SED jako reformátor a sympatizant politiky Gorbačovovy Perestrojky. V listopadu se stal členem politbyra, 13. listopadu byl zvolen ministerským předsedou jako následník Williho Stopha a ještě krátkou dobu se pokoušel u kulatého stolu dojít k dohodě s opozicí; jeho cílem je přitom zachování NDR jako státu namísto znovusjednocení Německa.