Hans Modrow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hans Modrow
DIE LINKE Bundesparteitag Mai 2014 Modrow, Hans.jpg
Stranická příslušnost
Členství Sjednocená socialistická strana Německa
Die Linke
Die Linkspartei.PDS

Narození 27. ledna 1928 (93 let)
Jasienica (Police)
Alma mater Humboldtova univerzita
Profese politik a ekonom
Ocenění Řád Karla Marxe
medaile Fritze Heckerta
Řád práce
Zlatý vlastenecký záslužný řád
Řád přátelství
Commons Hans Modrow
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dr. Hans Modrow (* 27. ledna 1928 Jasenitz, dnes Jasienica v Polsku) byl funkcionář východoněmecké SED, který byl po pádu Berlínské zdi zvolen ministerským předsedou NDR. Po roce 1999 byl poslancem Evropského parlamentu, kde byl m. j. zodpovědný za jednání s Českou republikou o jejím přistoupení k EU. Je čestným předsedou strany Die Linke (předtím PDS, vzniklé z dřívější SED).

Po studiu na stranických školách v Moskvě a Berlíně Modrow promoval na Humboldtově univerzitě v Berlíně jako Dr. rer. oec.

Do SED vstoupil již v roce 1949 a roku 1958 se stal i poslancem východoněmeckého parlamentu (Volkskammer). Roku 1961 se stal prvním tajemníkem oblastního vedení SED v berlínském obvodu Köpenick, byl zodpovědný za agitaci; v letech 1967 až 1989 byl členem ústředního výboru SED.

V říjnu 1989, v době zostřujících se nepokojů v NDR, se spolu s primátorem Drážďan pokoušel o dialog s opozicí. Modrow byl v SED považován za reformátora a sympatizanta politiky Gorbačovovy perestrojky. V listopadu se stal členem politbyra, 13. listopadu byl zvolen ministerským předsedou jako následník Williho Stopha a ještě krátkou dobu se pokoušel u kulatého stolu dojít k dohodě s opozicí; jeho cílem bylo zachování NDR jako státu namísto znovusjednocení Německa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]