Hans Liebherr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hans Liebherr
Bahnhof Kaufbeuren 19.jpg
Narození1. dubna 1915
Kaufbeuren
Úmrtí7. října 1993 (ve věku 78 let)
Bulle
Povolánístavitel a vynálezce
ZaměstnavatelLiebherr
Oceněníhonorary doctor of the RWTH Aachen University (1964)
velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo (1986)
DětiIsolde Liebherr
Willi Liebherr
Hubert Liebherr
Hans Liebherr Jr.
Markus Liebherr
PříbuzníStéfanie Wohlfarth, Johanna Platt a Patricia Rüf (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jeřáb firmy Liebherr
Liebherr T282

Hans Liebherr (1. dubna 1915, Kaufbeuren7. října 1993, Bulle) byl německý zednický mistr, vynálezce a zakladatel koncernu Liebherr.

Když se Hans Liebherr po válce v roce 1945 vrátil domů, převzal stavební firmu svých rodičů ve městě Kirchdorf an der Iller v Bádensko-Württembersku a začal naplňovat své ideje ulehčení těžké práce na staveništích. Do roku 1945 byly stavební jeřáby velmi podobné jeřábům v přístavech a lodích a proto se daly použít jen na velkých stavbách. Na menších stavbách se až do 50. let jeřáby nepoužívaly.

V roce 1949 v Kirchdorfu založil Hans Liebherr svoji vlastní firmu. Ve spolupráci se zámečníky a kováři postavil v roce 1949 první mobilní věžový otočný jeřáb na světě. Jeřáb se dal lehce složit a znovu smontovat. Tento vynález si nechal patentovat. Krátce nato začal jeřáby vyrábět a z jeho stavební firmy se stala firma vyrábějící stavební stroje, ze které později vznikla skupina Liebherr.

Skupina Liebherr-International AG sídlí ve švýcarském městě Bulle v kantonu Fribourg, jejími majiteli jsou výlučně členové rodiny Liebherr. Rodinný podnik vede už druhá generace, sourozenci Isolde a Willi Liebherrovi.

Skupina Liebherr jako přední světový výrobce stavební techniky v současnosti zaměstnává po celém světě (25 továren v 11 zemích) okolo 24 000 lidí a v roce 2005 byl její zisk okolo 5,3 miliardy Euro.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Hans Liebherr v roce 1964 obdržel čestný doktorát Technické univerzity v Cáchách, v roce 1974 se stal čestným členem senátu Univerzity v Karlsruhe. O rok později obdržel čestné občanství města Biberach an der Riß a v roce 1986 nejvyšší německé vyznamenání Spolkový záslužný kříž (Bundesverdienstkreuz).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]