Hannibal Goodwin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hannibal Goodwin
Narození21. dubna 1822
Tompkins County
Úmrtí31. prosince 1900 (ve věku 78 let)
Tompkins County
Alma materUnion College (do 1848)
Povoláníkněz, fotograf, anglikánský kněz, vynálezce a duchovní
OceněníNárodní síň slávy vynálezců (2011)
Nábož. vyznáníanglikánství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
V tomto domě Goodwin pobýval a také vynalezl celuloidový fotografický film v roce 1887

Hannibal Williston Goodwin (* 21. dubna 1822 Tompkins County, stát New York - 31. prosince 1900) byl americký duchovní, vynálezce a fotograf. Byl reverendem americké episkopální církve, knězem v House of Prayer (Domě modlitby) v Newarku, New Jersey. Patentoval metodu na výrobu transparentního pružného svitkového filmu, který spočíval v principu vrstvy želatiny bromidu stříbrného na celuloidu (nitrocelulóze).[1][2] Ten pak použil například Thomas Edison v kinetoskopu - stroji na prohlížení animací. Tento způsob záznamu obrazu se používá u fotografického filmu v klasické fotografii dodnes.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Goodwin byl motivován k hledání čirého a nerozbitného materiálu, na který by mohl zaznamenat obrázky, a které by pak dále využíval při svém biblickém učení. Členem jeho publika byl v té době bezpochyby také George Eastman.

Dne 2. května 1887 reverend Goodwin po dlouhé řadě pokusů a testů přihlásil patent pro „fotografické pelikulum[p 1] a proces výroby... zejména v souvislosti s kamerami na svitkový film“[3]. Patent byl však na jedenáct let zdržen kvůli nejasně sepsané a podané přihlášce patentu, ale nakonec mu byl po dlouhých soudních sporech s firmou Eastman Kodak uznán 13. září 1898, kdy dostal označení Patent číslo: 610861.

Do té doby však George Eastman zahájil výrobu svitkového filmu pomocí svého vlastního procesu. Eastman roku 1884 zkonstruoval nejprve papírový film (stripping film) - svinutý papír s citlivou vrstvou, který se však ukázal jako masově nepoužitelný. Na konci roku 1889 jej nahradil Eastman's american film - transparentní film na celuloidovém podkladě.

V roce 1900 Goodwin založil společnost Goodwin Film & Camera Co, ale ještě před tím než začala výroba filmů, se Goodwin ocitl na ulici poblíž staveniště při dopravní nehodě a na zranění následně zemřel.[3]

Jeho patent byl prodán fotografické společnosti Ansco, která firmu Eastman Kodak úspěšně žalovala za porušení patentových práv a získala 5.000.000 dolarů. Soudní spor trval od prosince roku 1902 do března 1914.[4]

V roce 1914 Goodwinovi přátelé z církve společně s tamním fotoklubem umístili ve veřejné knihovně děkovnou desku s tímto nápisem:

Jeho experimenty vyvrcholily v roce 1887 vynálezem fotografického filmu.

Tato tabule je věnována jako památka na vynálezce, jehož nápad se ukázal být tak účinný pro výuku i zábavu lidstva.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Pelikulum = povlak, povrch, médium.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.pictureshowman.com [online]. [cit. 2009-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-09. 
  2. BAATZ, Willfried. Malá encyklopedie fotografie. Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0210-6. 
  3. a b http://www.rleggat.com/photohistory/history/goodwin.htm
  4. http://home.att.net/~wlcamp/ansco.htm
  5. Hannibal Goodwin bei A History of Photography
    His experiments culminated in 1887 in the invention of the photographic film. As a memorial to the inventor of the device that has proved so potent for the instruction and entertainment of mankind this tablet is erected.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]