Hana Truncová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hana Truncová
Hana Truncová
Hana Truncová
Narození 23. srpna 1924 (96 let)
Teplice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hana Truncová přebírá Cenu Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v období komunistického režimu od ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka

Hana Truncová, roz. John (* 23. srpna 1924 Teplice) je bývalá politická vězeňkyně česko-německého původu. Je nejstarší členkou redakční rady Krušnohorských novin (Erzgebirgs-Zeitung) a pamětnicí jejich historické redakce, která pracovala v Teplicích-Šanově do roku 1943 pod vedením profesora teplické obchodní akademie Dr. Gustava Müllera.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hana Truncová se narodila v roce 1924 v Teplicích v živnostenské rodině, její otec provozoval truhlářskou dílnu v Novosedlicích. V době druhé světové války absolvovala německou Obchodní akademii v Teplicích, na které maturovala mj. i z českého jazyka. Zde se poznala s prof. Dr. Gustavem Müllerem, který jako poslední šéfredaktor vedl (mezi lety 1925 a 1943) vlastivědné periodikum Krušnohorské noviny (Erzgebirgs-Zeitung). Nejprve pracovala ve stavitelské firmě a také pomáhala svému otci s administrativou jeho živnosti. Později začala pracovat v teplických lázních. V červnu 1951 byla zatčena a následně odsouzena k trestu 13 let odnětí svobody za napomáhání přechodu přes hranice a nedovolené tisknutí letáků. Prošla různými věznicemi a podmínečně byla propuštěna začátkem roku 1960. „Dalo mi to sebevědomí a po politické stránce, že budu do konce života proti komunismu a proti totalitě,“ řekla Hana Truncová.

Hana Truncová je aktivní členkou současné redakční rady obnoveného vlastivědného periodika Krušnohorské noviny. V současnosti žije v Hořicích. Tamější radnice udělila dne 6. února 2019 teplické rodačce čestné občanství.[1]

V rámci mezinárodní konference v Senátu Parlamentu ČR převzala dne 27. února 2020 symbolické poděkování festivalu Mene Tekel za třicet let zpřístupňování novodobých dějin nejmladší generaci prostřednictvím autentické výpovědi o totalitních režimech 20. století.[2] Mene Tekel oceňuje mimořádnou spolupráci a podporování projektu prostřednictvím vzdělávacích aktivit, odborných konzultací, přednášek pro mladou generaci a vlastním následováníhodným mravním profilem.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]