Hana Mejdrová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hana Mejdrová
Narození 7. července 1918
Praha
Úmrtí 26. prosince 2011 (ve věku 93 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Doc. PhDr. Hana Mejdrová, CSc. (7. července 1918 Praha26. prosince 2011 tamtéž) byla česká historička a levicová intelektuálka, členka protifašistického hnutí a později signatářka Charty 77.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v česko-židovské rodině jako Hana Wotitzová a již během gymnaziálních studií se angažovala ve studentských hnutích. Byla silně ovlivněna hospodářskou krizí 30. let a také levicovou kulturní avantgardou. Do uzavření vysokých škol studovala medicínu a těsně před vypuknutím druhé světové války se jí podařilo emigrovat do Velké Británie. Nejprve zde pracovala v lesnictví v rámci tzv. válečného úsilí, později se starala o československé vojáky v Hammersmith Hospital v Londýně. Po válce pracovala v pražském ústředí KSČ, časem se zde však pro svou válečnou zkušenost stala nežádoucí a byla poslána do výroby. Těžká práce jeřábnice se stala příčinou jejího onemocnění tuberkulózou. V době uvolnění 60. let nastoupila na katedru marxismu-leninismu Vysoké školy chemické, kde se zaměřila na problematiku dějin levicových hnutí, a současně vystudovala dějepis a zeměpis na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Jejím dlouholetým partnerem byl Miloš Hájek, rovněž historik a pozdější disident, jehož aktivitám zajišťovala nepostradatelnou pomoc a zázemí a s nímž se po zákazu publikovat, který oběma vyneslo angažmá v reformním procesu 60. let, podílela na práci v samizdatu. Podepsala Chartu 77 a stala se jednou z osobností podzemního intelektuálního života. Po listopadu 1989 pokračovala ve své odborné činnosti i občanském úsilí a vedle toho také v praxi cvičitelky jógy, jíž se věnovala po řadu let až do svého vysokého věku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Monografie

  • Historie Svazu mladých. Boj o vybudování masové organizace mládeže. Praha : Mladá fronta, 1959.
  • Z dějin československého Komsomolu. Léta 19241929. Praha : Mladá fronta, 1961.
  • Vznik Třetí internacionály. Praha : Karolinum, 2000. (s M. Hájkem)

Edice

  • Trpký úděl. Výbor dokumentů k dějinám německé sociální demokracie v ČSR v letech 1937–1948. Praha : Ústav mezinárodních vztahů, 1997.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

JANIŠOVÁ, Milena; KŘEN, Jan (edd.). Křižovatky dvou životů. Sborník k poctě Hany Mejdrové a Miloše Hájka. Praha : Masarykova dělnická akademie, 2008. 162 s. ISBN 978-80-903670-7-4.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]