Halophytum ameghinoi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHalophytum ameghinoi
alternativní popis obrázku chybí
Halophytum ameghinoi
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
ČeleďHalophytaceae
RodHalophytum
Binomické jméno
Halophytum ameghinoi
Speg., 1902
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Halophytum ameghinoi je jediný druh čeledi Halophytaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Je to sukulentní jednoletá bylina, rostoucí pouze v Argentině.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Halophytum ameghinoi je lysá sukulentní jednoletá bylina s dužnatými jednoduchými střídavými listy. Květy jsou jednopohlavné. Samčí květy jsou ve vrcholových klasech, s pětičetným kalichem a bezkorunné, se 4 tyčinkami střídajícími se s kališními lístky. Samičí květy jsou po několika v úžlabí horních listů, bezobalné, semeník je svrchní, srostlý ze 3 plodolistů, s jedinou komůrkou a jednou vrcholovou čnělkou se 3 bliznami. V semeníku je jediné vajíčko. Plodem jsou oříšky v komplexním bobulovitém plodenství, vznikajícím srůstem semeníků blízkých květů a obklopeném zbytnělým vrcholem stonku.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh se vyskytuje pouze v Argentině.[3]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Halophytum byl v klasické taxonomii buď řazen do samostatné čeledi v rámci řádu hvozdíkotvaré (Dahlgren, Tachtadžjan) nebo byl součástí čeledi laskavcovité - Amaranthaceae (Cronquist). Podle kladogramů APG tvoří Halophytaceae monofyletickou skupinu spolu s příbuznými čeleděmi bazelovité (Basellaceae) a didiereovité (Didiereaceae).[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Halophytaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-03. 
  2. NYFFELLER, R.; UGGLY, U. Taxon, vol. 59: Disintegrating Portulacaceae: A new familial classification of the suborder Portulacineae (Caryophyllales) based on molecular and morphological data. [s.l.]: International Association for Plant Taxonomy, 2010. 
  3. a b STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]