Haldy ve Velké Střelné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Haldy ve Velké Střelné

Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříOderské vrchy
obec a okresVelká Střelná, Vojenský újezd Libavá, okres Olomouc
Souřadnice
Horninabřidlice
PovodíOdra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Haldy ve Velké Střelné (nebo Výsypky ve Velké Střelné), jsou výsypky, které se nacházejí u lomů ve Velké Střelné nad údolím Střelenského potoka u zaniklé německé vesnice Velká Střelná ve vojenském újezdu Libavá v pohoří Oderské vrchy v okrese Olomouc v Olomouckém kraji. Jsou pozůstatkem zaniklé, evropsky významné, regionální těžby kamene (převážně vysoce kvalitní břidlice).

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Těžba a ukládání břidličného „odpadu“, v největším ložisku břidlice v Jesenické oblasti a zřejmě i ve střední Evropě, zde probíhalo příležitostně od 16. století a pravidelně od 18. století. Písemně doložená těžba je z roku 1832 a Velká Střelná se postupně stala evropsky proslulým místem břidlicovému průmyslu (Jánský důl, resp. důl Velká Střelná). Až do roku 1866 byly haldy tvořeny jako produkt povrchové těžby a později jako produkt povrchové i hlubinné těžby. Na haldách bylo také postaveno několik budov. Vznik hald byl ukončen s rychlým utlumením důlní činnosti ve spojitosti s vysídlením německého obyvatelstva z Československa v roce 1946 a následným vznikem vojenského prostoru. Výšky hald jsou až desítky metrů a na některých místech jsou vybudované vysoké opěrné zdí z naskládané z břidlice. Pod haldami je také malé jezírko na Střelenském potoce. Břidlice z hald se využívala také pro potřeby vojenského prostoru ve vojenském újezdu Libavá.[1][2][3][4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břidlicový důl Lhotka - historie. www.bridlicovydullhotka.cz [online]. [cit. 2021-11-02]. Dostupné online. 
  2. LUBAVIA. Obce ve VVP. Lubavia [online]. [cit. 2021-11-02]. Dostupné online. 
  3. MACHALLA, Jindřich. Kronika Libavska. 6. vyd. [s.l.]: Ing. Hana Martínková, duben 2018. 544 s. ISBN 978-80-270-3568-7. 
  4. Východní Sudety. www.mistopis.eu [online]. [cit. 2021-11-02]. Dostupné online.