Hafsa bint Umar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hafsa bint Umar
حفصة بنت عمر
Narození605
Mekka
Úmrtí665 (59-60 let)
Medína
VyznáníIslám
DynastieAhl al-Bayt (po sňatku)
Manžel/kaKhunais ibn Hudhafa
Mohamed
OtecUmar ibn al-Chattáb
MatkaZaynab bint Madhun
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ḥafṣah bint ʿUmar (605665) byla manželka islámského proroka Mohameda. Byla také dcerou Umara ibn al-Chattába, druhého voleného chalífy Rášidského chalífátu. Podle islámských spisů je její jméno často vysvětlováno jako "Matka věřících".

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Hafsa byla dcerou a nejstarším dítětem Umara ibn al-Chattába a jeho ženy Zainab bint Madh'uwn. Narodila se v roce, kdy Kurajšovci postavili Kaabu a pět let předtím, než prorok Mohamed dostal své poslání.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Byla provdána za Khunaise ibn Hudhafu, avšak v srpnu roku 624 ovdověla.

Jakmile ukončila své smutek, její otec ji nabídl Uthmánovi ibn Affánovi a Abú Bakrovi, ale oba ji odmítli. Když Umar musel Mohamedovi vysvětlit své rozhodní, Mohamed prohlásil, že Hafsa si vezme za muže někoho lepšího než je on a on zase někoho lepšího než Hafsu.

Mohamed se nakonec oženil s Hafsou sám v měsíci Shaaban roku 3 (na konci ledna nebo začátku února 625). Toto manželství prohloubilo přátelství proroka Mohameda a jeho následníka Umara, který se tímto sňatkem stal jeho tchánem.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Hafsa zemřela v měsíci Shaaban roku 45 (říjen nebo listopad 665).

Podle sunnitského proudu islámu je matkou všech věřících. Podle šíitského proudu je obviňována za to, že se její otec stal chalífou, i když s ním většina věřících nesouhlasila a islám byl krátce po svém vzniku rozštěpen do dvou směrů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hafsa bint Umar na anglické Wikipedii.