Haec sancta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Haec sancta
Kostnický koncil (ilustrace Ulrich von Richental: Kronika Kostnické rady)
Kostnický koncil (ilustrace Ulrich von Richental: Kronika Kostnické rady)
Data
Vypracováno14150406a6. dubna 1415
Obsah
Cíldeklaruje nadřazenost koncilu nad papežem

Haec sancta (z latinského Haec sancta synodus Constantiensis - tento svatý synod kostnický) je historicky používaný název dekretu, který vydal Kostnický koncil 6. dubna 1415. Obsahuje postulát, který deklaruje nadřazenost autority koncilu nad mocí papeže.

Text dekretu[editovat | editovat zdroj]

Text dekretu je v podstatě součástí akt 5. zasedání Kostnického rady, které se konalo dne 6. dubna 1415.

"Ve jménu svaté a nerozdílné Trojice – Otec, Syn a Duch Svatý. Amen.

Tato svatá Kostnická konference (Haec sancta synodus Constantiensis) , který představuje obecný ekumenický koncil, který se sešel v Duchu Svatém k slávě Boha všemohoucího, k dokončení jeho aktuální schizmu, sjednotit Boží církev a zreformoval její hlava a končetiny – v dobré víře, nestranně a rozhodně, dosáhnout jednoty a obnovy církve Boží, objednávky, poskytuje, řeší a prohlašuje následující:

Po prvé, že to v Ducha Svatého zákonně shromážděny konference, což je obecné rady a zastupuje bojující katolickou církev, má svou plnou moc (potestas) bezprostředně od Krista. Proto je každý, jakéhokoliv stavu a hodnosti, i kdyby to byl papež, je povinen uposlechnout: ve věcech víry, překonání rozkolu a reforma hlavu a končetiny z této Boží církev.

Dále prohlašuje, že nikomu, každého povolání, stavu a hodnosti, i kdyby to byl papež, který v těchto věcech tvrdohlavě odmítá podstoupit předpisy, ustanovení a nařízení, této svaté synody nebo jiné legitimní souhrnné rady, s výhradou příslušných trest a musí být potrestán, kromě případu, kdy bylo nutné použít jiné vhodné opatření."

Znění aktů 5. zasedání Kostnické rady dále plynule pokračuje reštrikčnými opatření proti proti papežovi Jan XXIII.

Výklad[editovat | editovat zdroj]

  1. Koncil je nadřazen papeži. Pro zastánce tohoto názoru představují příslušné části dekretu Haec sancta všeobecně platné dogma. Na tomto tvrzení stojí nápady konciliarizmu.
  2. Kostnický ekumenické rady byl lepší než papež. Zastánci tohoto názoru uznat, že v situaci, kdy byli v katolické církvi současně tři papežové (Řehoř XII., Jan XXIII. a Benedikt XIII.), zatímco to není jasné, kdo z nich je legitimní, a stala se tak-zvané západní v moci, je (zpětně) být přijat, že ekumenický koncil Kostnický, který byl speciálně svolané proto, že tato situace je vyřešena, byla lepší než papežským kanceláře jako takové. Faktem zůstává, že za jediný legitimní papež v období západní schizma katolické církve uznala, Řehoř XII., ale pak se dobrovolně vzdal svého úřadu. Zbývající dva "papežů" vatican council ii byl nucený režim od moci, a Jan XXIII. později jejich zosadenie uznal.
  3. Dekret Haec sancta není dogmou. Zastánci tohoto názoru poukazují na skutečnost, že formulace vyhlášky nemá tradiční znaky nezpochybnitelného, věčně a univerzálně platné dogmatického prohlášení. Prohlášení rady není dostatečně jasné, že by mohl být považován za dogma. Proto je poslušnost pouze na rozhodnutí této konkrétní rady, které se konalo v městě z kostí dům (kostnica). Základní funkce dogma patří k jasné formulaci, která zabraňuje tvorbě jakékoli další pochybnosti. Diskuse, která rozprúdil této vyhlášky, nicméně, byl naplněn řadou nějaký spor, a proto zde nejde o dogma. A nakonec Kostnický rady ještě zvolen nový papež Martin V., který by toto kontroverzní prohlášení později potvrdit nebo jinak objasnit. Ale neudělal to.
  4. Papež je nadřazený rady. Zastánci tohoto názoru tvrdí, že ipso facto žádné ekumenické rady nikdy nebyla a ani nemůže být lepší než papež. Kromě toho zdůrazňují, že dekret Haec sancta schválila rada svolána i papež Jan XXIII., a tedy de iure nelegitimní rady. Dokumenty rady tedy také neplatí. Součástí této argumentace je také poukazem na skutečnost, že církev konečně uznal, že jediný legitimní papež byl celou dobu Řehoře XII. Řehoř XII. nicméně, dobrovolně se vzdal papežského úřadu, a tak dekret Haec sancta , v jeho případě bych ani by měla být použita. Dokumenty Kostnického rady byly legitimní pápežmi zlegalizované až následně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Haec sancta na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Die Päpste – Herrscher über Himmel und Erde, Hans-Christian Huf (Hrsg.), Ullstein Buchverlage, Berlín, 2008, ISBN 978-3-550-08693-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]