Hadovka valčická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHadovka valčická
alternativní popis obrázku chybí
Hadovka valčická
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Třídastopkovýtrusé (Agaricomycetes)
Řádhadovkotvaré (Phallales)
Čeleďhadovkovité (Phallaceae)
Rodhadovka Phallus
Binomické jméno
Phallus hadriani
Vent. ex Pers.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hadovka valčická (Phallus hadriani) je houba z čeledi hadovkovitých (Phallaceae). V mládí je jedlá, v dospělosti nejedlá.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plodnice má v mládí tvar nepravidelného vejce několik centimetrů velkého, které je typicky světle purpurově či nafialověle zbarvené, zejména po poranění. Posléze vejce puká a vyrůstá z něj asi 10 cm vysoký válcovitý, dutý, porézní třeňovitý nosič bílé barvy. Na vrcholu nosiče se nachází zvoncovitý, plástvovitě zvrásněný klobouk, pokrytý vrstvou slizovitého, olivově zeleného teřichu, který nápadně nasládle zapáchá.

Hadovka valčická (Phallus hadrani)

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Roste dosti vzácně na písčitých či humózních stanvištích v lesích i mimo les, např. v zahradách, mezích, v trávě, na vinicích či písčitých svazích. Je uváděno, že může parazitovat na kořenech některých rostlin. V České republice se vyskytuje jen v teplejších oblastech a je zařazena do Červené knihy hub České republiky jako téměř ohrožený druh[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOLEC, Jan; BERAN, Miroslav. Červený seznam hub (makromycetů) České republiky [online]. Praha: Příroda, 2006. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HAGARA, Ladislav; ANTONÍN, Vladimír; BAIER, Jiří. Velký atlas hub. Praha: Ottovo nakladatelství, 2006. ISBN 978-80-7360-334-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]